Stadium 974

Pojemność44 089
Kraj Katar
MiastoAd-Dauha
Kluby-
Inauguracja 30.11.2021 (Zjednoczone Emiraty Arabskie - Syria, 2-1)
Czas budowy 01.11.2019 - 11.2021
Projekt Fenwick Iribarren Architects
Konstruktor Schlaich Bergermann Partner
Wykonawca HBK Contracting
Adres Ras Abu Aboud, Doha, Katar

Reklama

Stadium 974 – opis stadionu

Stadion powstał w dzielnicy Ras Abu Aboud, która znajduje się we wschodniej części stolicy Kataru. Obiekt posadowiony na sztucznym cyplu jest konstrukcją tymczasową, która po zakończeniu Mistrzostw Świata 2022 zostanie zdemontowana. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, aby stadion mundialowy został rozebrany zaraz po zakończeniu imprezy.

Projekt areny został zaprezentowany przez Fenwick Iribarren Architects 26 listopada 2017 roku. Na ogłoszenie głównego wykonawcy budowy przyszło czekać do 28 maja kolejnego roku. Została nim katarska firma HBK Contracting.

Przygotowanie gruntu pod budowę stadionu rozpoczęło się już w październiku 2017 roku, a wszystkie prace ziemne ukończono do lipca 2019 roku. Wtedy też dotarła pierwsza partia kontenerów, gotowych do zainstalowania na stadionie.

Zasadnicze prace budowlane rozpoczęły się 1 listopada 2019 roku i przebiegały bez większych zakłóceń. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom konstrukcyjnym, polegającym na montażu gotowych elementów składowych, już w kwietniu 2021 roku można było rozpocząć proces układania murawy. Miesiąc wcześniej udało się ukończyć główną konstrukcję areny. Finalnie zużyto mniej materiałów niż w przypadku tradycyjnej budowy.

Od momentu powstania projektu, obiekt nosił nazwę pochodzącą od wspomnianej we wstępie dzielnicy. Ta uległa zmianie na Stadium 974 podczas wirtualnej ceremonii otwarcia w dniu 20 listopada 2021 roku. Nowa nazwa nawiązuje do liczby kontenerów transportowych, jakich użyto przy budowie areny. Jest to także numer kierunkowy do Kataru. Pierwszy mecz rozegrano 30 listopada 2021 roku w ramach Arab Cup 2021.

Stadion powstał na planie prostokąta z wyraźnie zaokrąglonymi krawędziami. Z zewnątrz obiekt sprawia wrażenia zrobionego z gigantycznych klocków lego o różnych kolorach. Zostało to osiągnięte dzięki modułowym elementom stalowym i kontenerom, które stanowią zaplecze areny. Całość jest hołdem dla pobliskiego portu i tradycji morskich Dohy.

Widownia o pojemności 44 089 miejsc została podzielona na dwa poziomy przedzielone pasem lóż. Z górnej kondygnacji trybun rozciąga się widok na dzielnicę West Bay i jej drapacze chmur. Problem klimatyzacji trybun rozwiązuje się niejako sam dzięki położeniu tuż obok zatoki, która zapewnia orzeźwiającą bryzę.

Po demontażu stadionu, okolica zostanie uprzątnięta i zamieni się w tereny zielone. Części składowe areny będzie można wykorzystać do budowy innych obiektów: mniejszych stadionów, pływalni lub hal sportowych. Wstępne zainteresowanie wyraziła Tunezja.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2022

2021