Al Bayt Stadium

Pojemność68 895
Kraj Katar
MiastoAl-Chaur
Kluby-
Inauguracja 30.11.2021 (Katar – Bahrajn, 1-0)
Czas budowy 09.2015 - 2019
Koszt 770 mln €
Projekt Al­bert Speer & Part­ner GmbH, Dar Al-Handasah
Wykonawca Salini Impregilo Group, Cimolai, Galfar Al Misnad
Adres Al Khor, Katar

Reklama

Al Bayt Stadium – opis stadionu

Obiekt powstał w miejscowości Al-Chaur, znajdującej się około 40 km na północ od stolicy Kataru. Miasto to jest zlokalizowane w północno-wschodniej części kraju i jest domem dla wielu pracowników przemysłu naftowego.

Projekt stadionu został zaprezentowany 20 czerwca 2014 roku. W lipcu 2015 roku ogłoszono zawarcie umowy z wykonawcą, natomiast prace przygotowawcze w terenie rozpoczęły się już w 2014 roku. Budowa ruszyła oficjalnie we wrześniu 2015 roku i została zakończona po ponad trzech latach.

Choć obiekt był już praktycznie gotowy od początku 2019, to został zainaugurowany dopiero 30 listopada 2021 roku, kiedy rozegrano mecz Katar - Bahrajn w ramach Arab Cup 2021. Jednym z powodów opóźnienia był fakt, że dopiero w listopadzie 2020 roku rozpoczęto testy systemu klimatyzacji. W międzyczasie była też pandemia koronawirusa.

Kształt stadionu nawiązuje do tradycyjnego namiotu Beduinów Bayt al sha’ar (stąd nazwa obiektu). Konstrukcja namiotu ma wymiary 372,5 m x 310 m, a jego wysokość wynosi 37 m. Pierwotnie na elewacji i dachu miała dominować czarna barwa, która miała być przecinana białymi pasami. Koncepcję tę jednak zmieniono w momencie startu robót i arena jest pokryta białą membraną z czarnymi pasami o różnej szerokości na fasadzie. Pasy te symbolizują plemiona i rody, które użytkowały podobne namioty.

Bryła obiektu jest skomponowana w taki sposób, by umożliwić chłodzenie latem i utrzymanie ciepła zimą. Masywna konstrukcja rozsuwanego dachu (1600 ton) jest sprzężona z systemami wentylacji, aby trybuny i ich zaplecze oferowały widzom i zawodnikom optymalną temperaturę. Dach zamyka się i otwiera w około 20 minut.

We wstępnej wersji projektu wokół stadionu miała się znajdować wielka rozeta. Pomysł ten jednak porzucono na rzecz prostokątnego placu, który wraz ze stadionem znajdują się na okrągłym, sztucznie usypanym, 14-metrowym cokole. Ten podest ma nawiązywać do prawdziwych namiotów stawianych na pustyni, które również były ustawiane na podwyższeniu.

Wewnątrz arena ma ciepły, czerwony wystrój, a część krzesełek układa się we wzory sadu, tworząc charakterystyczne pasy. Trójpoziomowe trybuny mogą pomieścić 68 895 widzów, a to jest o ok. 25 tys. więcej niż we wstępnym wniosku złożonym w FIFA przez organizatorów katarskiego mundialu w 2010 roku. Cały górny poziom (28 tys. krzesełek) to trybuny tymczasowe, które po MŚ 2022 zostaną zdemontowane i trafią do krajów rozwijających się.

Na obiekcie znajduje się 1000 miejsc dla prasy. Cały stadion zajmuje powierzchnię ok. 200 tys. m2 i jest otoczony parkiem, którego wielkość można porównać do obszaru zajmowanego przez 30 boisk piłkarskich.

Po zakończeniu Mundialu 2022 górny poziom trybun zostanie zdemontowany, a powstała przestrzeń ma być przekształcona w 5-gwiazdkowy hotel. Na stadionie znajdzie się także centrum handlowe, strefa gastronomiczna, siłownia oraz inne obiekty.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023

2022