Katar 2022: Krytyczny raport o wpływie mundialu na środowisko

źródło: Stadiony.net; autor: Rafał Dadura

Katar 2022: Krytyczny raport o wpływie mundialu na środowisko Nadchodzący mundial w Katarze miał być najbardziej przyjaznym środowisku w historii. Jego organizatorzy chwalili się, że bilans emisji dwutlenku węgla związany z Mistrzostwami Świata, będzie zerowy. Opublikowany właśnie raport rozwiewa te nadzieje. Jak się okazuje, tzw. „ślad węglowy” turnieju może być nawet 8 razy większy niż zakładano!

Reklama

Najnowszy raport nie pozostawia wątpliwości

Rozwiązania przyjazne środowisku naturalnemu miały być jednym ze znaków firmowych nadchodzącej imprezy: neutralne klimatycznie technologie budowy ośmiu stadionów, ponad 90% materiałów użytych do ich budowy pochodzących z odzysku, niskie zużycie energii, a w trakcie samych mistrzostw - zero-emisyjny transport dla kibiców. Tak przynajmniej miało to wyglądać według zapowiedzi katarskich organizatorów.

Al Bayt Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Opublikowany niedawno przez organizację pozarządową Carbon Market Watch raport, przedstawia jednak zgoła inny obraz. Jak można w nim przeczytać: Twierdzenia, że Mundial w 2022 nie przyczyni się do dodatkowych emisji dwutlenku węgla do atmosfery są całkowicie nierealistyczne. Dostępne już dziś dane pokazują, że wbrew zapowiedziom, wpływ katarskiej imprezy na klimat będzie jednoznacznie negatywny.

Piętrzące się problemy

Problem ma też stanowić energochłonne utrzymanie stadionów po imprezie. Raport zwraca uwagę, że aż siedem z ośmiu stadionów powstaje w Katarze od podstaw i trudno jest sobie wyobrazić, jak miałyby być wykorzystane po mistrzostwach.

Wątpliwości budzą też zachwalane przez Katarczyków rozwiązania dotyczące zieleni, które miały zajmować się pochłanianiem dwutlenku węgla. Na przykład naturalne murawy na stadionach, po Mundialu będą musiały być zmienione na sztuczne z powodu bardzo wysokich temperatur w tym kraju.

Al Janoub Stadium© Abdullah bin Nasser bin Khalifa Al Thani

Rzecznik Katarskiego Naczelnego Komitetu Organizacyjnego odpiera zarzuty twierdząc, że: Mistrzostwa Świata w Katarze i starania, by były one neutralne klimatycznie, powinny być docenione, a nie krytykowane. Dodał też, że: raport oparty jest na spekulacjach, a wnioski które przedstawia są fałszywe

Warto zaznaczyć, że Mistrzostwa Świata w Katarze są pierwszymi, których organizatorzy zobowiązali się do przeprowadzenia turnieju tak, by był neutralny dla środowiska. Jak podkreślają Katarczycy wszystkie mecze mundialu odbędą się na niewielkim obszarze. 

W związku z tym kibice podróżujący między poszczególnymi stadionami nie będą musieli korzystać z wysoce emisyjnego transportu lotniczego, a do ich dyspozycji będą np. elektryczne autobusy.

Education City Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Informacje o wszystkich stadionach, na których rozgrywane będą zaplanowane na listopad i grudzień Mistrzostwa Świata, możecie znaleźć w naszej bazie: Katar 2022.

Reklama