Jassim bin Hamad Stadium

Pojemność11 918
Kraj Katar
MiastoAd-Dauha
KlubyAl-Sadd Sports Club
Inauguracja 1974
Renowacje 2004 (nowy stadion), 2009 - 2010

Reklama

Jassim bin Hamad Stadium – opis stadionu

Jassim bin Hamad w stolicy kataru położony jest na zachód od portu lotniczego Hamad. Dotarcie samochodem z lotniska na stadion zajmuje około 25 minut. Możemy dotrzeć tu metrem, którego stacja Al Sudan znajduje się na północ od stadionu. Dojście do stacji zajmie nam około 7 minut. Alternatywnie możemy skorzystać z autobusów, przystanki znajdują się obok stacji metra. Pod samym stadionem znajduje się jeden ogromny parking, który otacza cały stadion, dysponuje on bardzo dużą liczbą miejsc parkingowych, więc znalezienie miejsca do parkowania nie stanowi problemu.

Stadion o tradycyjnym układzie na osi północ-południe ma zamkniętą konstrukcję i dach nad trybunami. Zgodnie z rekomendacjami UEFA i FIFA główną trybuną jest zachodnia. Oświetlenie obiektu umieszczone jest na niskich stalowych konstrukcjach na dachu. Stadion jest w pełni klimatyzowany. Był jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym obiektem, w którym podjętą próbę zapewnienia klimatyzacji przy jednoczesnym zachowaniu otwartej górnej bryły. Krzesełka są bardzo wygodne, każde z nich ma podłokietniki i są odpowiednio wyprofilowane. Zaplecze, wykończenie, a nawet oświetlenie miejsc publicznych jest na bardzo wysokim poziomie. Celem było stworzenie stadionu premium.

Obiekt otworzono w 1974 roku. Został nazwany na cześć byłego ministra edukacji Jassima bin Hamada bin Abdullaha Al-Thaniego, który wydał pozwolenie na założenie klubu Al-Sadd w 1969 roku. Klub ten do dzisiaj pozostaje gospodarzem na tym stadionie. Odbywały się tutaj mecze Pucharu Narodów Arabskich w 1998 roku. W 2004 stadion został kompletnie przebudowany na potrzeby Pucharu Zatoki Perskiej i właśnie wtedy nabrał obecnego kształtu. Dwa lata później rozegrano tu mecz finałowy Pucharu Narodów Zatoki Perskiej. Ostatnia renowacja odbyła się w 2010 roku. W 2011 rozegrano tu mecze Pucharu Azji, a w 2014 Pucharu Azji Zachodniej. W 2019 miały miejsce Finały Pucharu Narodów Azji.

Obecnie stadion używany jest głównie do meczów piłki nożnej. Posiada też zaplecze do lekkoatletyki.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023

2014

2011