Katar 2022: Na stadionach pojawią się systemy wykrywające spalonego

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Katar 2022: Na stadionach pojawią się systemy wykrywające spalonego FIFA ogłosiła, że na tegorocznym mundialu zostanie użyta półautomatyczna technologia, służąca do wykrywania spalonego. Federacja szacuje, że to nowe rozwiązanie pomoże arbitrom podejmować szybsze, dokładniejsze i powtarzalne decyzje dotyczące ofsajdu. Wszystkie areny turnieju zostaną wyposażone w odpowiednie urządzenia.

Reklama

Innowacyjna technologia ma przede wszystkim służyć sędziom VAR, aby mogli szybciej wspomóc arbitra głównego, mającego wątpliwości co do słuszności podjętej decyzji. FIFA twierdzi, że system pomoże skrócić analizę wideo odnośnie pozycji spalonej, z obecnej średniej 70 sekund, do 20–25 sekund. Następnie widzom na stadionie i przed telewizorami ma zostać pokazany trójwymiarowy obraz całej problematycznej boiskowej sytuacji oraz uzasadnienie podjętej decyzji.

Stadium 974© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Technologia wykorzystuje 12 kamer umiejscowionych pod dachem każdego ze stadionów, które są ze sobą w pełni zsynchronizowane. Optyczny system śledzenia analizuje 29 punktów na ciele każdego z graczy oraz piłkę, 50 razy na sekundę. W futbolówce znajduje się czujnik, który przesyła dane do sali wideo aż 500 razy na sekundę. Umożliwia to śledzenie kończyn każdego zawodnika, a także ustalenie „punktu kopnięcia" w czasie rzeczywistym przy użyciu sztucznej inteligencji.

Kiedy system wykryje spalonego, alarm jest przekazywany do operatora wideo, a sędzia VAR ręcznie zatwierdza punkt kopnięcia i linię ofsajdu. VAR następnie przekazuje to, co widzi, arbitrowi na boisku. Sędzia będzie mógł nadal korzystać z monitorów z boku murawy, aby sprawdzić pozostałe kwestie boiskowe, które mogą wpłynąć na zmianę decyzji dotyczącej spalonego.

Lusail Stadium© Palácio do Planalto

Mistrzostwa Świata w Rosji z 2018 roku były pierwszym turniejem tej rangi, gdzie na pełną skalę zastosowany został system wideoweryfikacji. Jak pamiętamy, albo raczej jak chcielibyśmy zapomnieć, polscy piłkarze na poprzednim mundialu spisali się zdecydowanie poniżej oczekiwań. Tegoroczne Mistrzostwa Świata w Katarze będą dla nich okazją do rehabilitacji. Obszerny wybór zakładów bukmacherskich pozwala na sprawdzenie typów i obstawianie tego, jak spiszą się Polacy w nadchodzącym mundialu.

Nowy system wspomagający VAR w podjęciu decyzji o spalonym został zademonstrowany FIFA w 2019 roku. Został on przetestowany podczas zeszłorocznego Pucharu Narodów Arabskich w Katarze oraz Klubowych Mistrzostwach Świata w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na początku tego roku. Część testów odbyła się również na domowym obiekcie Manchesteru City, Etihad Stadium.

Prezydent FIFA, Gianni Infantino, powiedział, że: „FIFA jest zaangażowana w wykorzystanie technologii w celu poprawy gry w piłkę nożną na wszystkich poziomach, a zastosowanie półautomatycznej technologii wykrywania spalonego podczas Mistrzostw Świata w 2022 roku jest tego najbardziej wyraźnym dowodem”.

Education City Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Reklama