Epidemia COVID-19: Ameryka Południowa oddaje stadiony władzom

źródło: własne [MK]; autor: michał

Epidemia COVID-19: Ameryka Południowa oddaje stadiony władzom W zeszłym tygodniu pojawiła się pierwsza taka propozycja, z Portugalii. Dziś szpitale na stadionach są już budowane. Kolejne kraje przygotowują się na gwałtowny wzrost zachorowań.

Reklama

FC Porto oferowało w zeszłym tygodniu zagospodarowanie stadionu jako szpitala polowego. Wtedy sytuacja wydawała się wciąż tylko hipotetyczna i w Porto do budowy szpitala nie doszło. To nawet nie było tydzień temu. Niestety, dziś podczas codziennej prasówki ledwo już przebijamy się przez informacje o kolejnych szpitalach polowych powstających na stadionach. To nie laboratoria do wykonywania testów, to dosłownie szpitale.

W Sao Paulo pierwszy szpital powstaje na słynnym Pacaembu, ma być gotowy w przyszłym tygodniu. W namiotach na boisku będzie mogło przebywać tymczasowo 200 osób z potwierdzeniem zakażenia i lekkimi objawami. I jeśli wydaje się, że to jednostkowy przypadek w skali Brazylii, to wrażenie jest błędne. W samym tylko Sao Paulo swoje stadiony na ten cel oddały Corinthians, Palmeiras, Santos i FC Sao Paulo.

Pacaembu

W Rio de Janeiro rolę szpitala ma przyjąć słynna Maracana, a derbowi rywale z Botafogo oddali również Estadio Nilton Santos w geście solidarności.

W Argentynie do walki z wirusem mogą zostać „zaprzęgnięte” znane na całym świecie Bombonera, Nuevo Gasómetro czy Estadio Marcelo A. Bielsa w Rosario. W Peru największe kluby z Limy – Universitario i Alianza – już w zeszłym tygodniu zadeklarowały gotowość oddania swoich stadionów do walki z epidemią, na razie jednak bez decyzji o ich przejęciu przez władze.

Reklama