Stadion FK Krasnodar

Pojemność34 291
3197 (Miejsca biznesowe)
Kraj Rosja
MiastoKrasnodar
KlubyFK Krasnodar
Inauguracja 09.10.2016 (Rosja - Kostaryka, 3-4)
Czas budowy 2012 - 30.09.2016
Koszt 20 mld RUB
Projekt SPeeCH Architecture Office, GMP Architekten
Data projektu 2012
Wykonawca ESTA Construction
Adres Kruglikovskaja ulica, 350000 Krasnodar, Krasnodarski Kraj, Rosja

Reklama

Stadion FK Krasnodar – opis stadionu

Pierwszy w historii własny stadion młodziutkiego zespołu FK Krasnodar został zlecony w 2011 r. przez miliardera Siergieja Galickiego. Zamówienie otrzymała pracownia SPeeCH, która wcześniej projektowała inne budynki dla klubu. Architekturę i konstrukcję współtworzyły jedne z najlepszych światowych biur, GMP Architekten oraz Schlaich Bergermann & Partners. Efekt to prosty, ale bardzo efektowny budynek przywodzący na myśl rzymskie Koloseum.

Bryła o owalnej podstawie wznosi się na 42,8m, prawie zrównując się z 17-piętrowymi blokami za północną trybuną, zbudowanymi prawie w tym samym czasie. Na południu zaplanowano park, zaś wschodnią ścianą stadion graniczy z akademią piłkarską FK Krasnodar.

Najbardziej reprezentacyjna strona to zachodnia, gdzie przed przechodniami wyłania się zewnętrzny pierścień krytych kołowrotów, za nim sztuczne nasypy, a na wzniesieniu udekorowana kolumnami fasada piłkarskiej areny. Choć stadion jest żelbetowy, główną konstrukcję dla lepszego efektu wizualnego obłożono sprowadzonymi z Włoch kamieniami.

Po wejściu na otaczający stadion deptak widzowie znajdują się już na szczycie dolnego poziomu trybun. Te mają bardzo zwarty układ i mieszczą ponad 34 tysiące widzów. Wyjściowo planowana była ewentualna rozbudowa, jednak ostatecznie obiekt nie przewiduje możliwości szybkiego dołożenia kolejnych miejsc.

Nacisk jest położony na komfort, stąd wysoki poziom wykończenia, a nawet malowany żelbet pod krzesełkami – jasno szary w pierwszych rzędach i coraz ciemniejszy wraz z wysokością, prawie czarny na szczycie trybun. Dzięki temu betonowa konstrukcja prawie zlewa się z najbardziej widowiskową częścią stadionu – panoramicznym ekranem, który otacza całe trybuny. Z powierzchnią ponad 4800 m2 to największy ekran stadionowy Europy i jeden z największych na świecie. Zsynchronizowany z oświetleniem umożliwia dynamiczną zmianę atmosfery wewnątrz stadionu.

Nad widownią rozpięte jest poszycie z lekkiej membrany, ale różni się jedną zasadniczą cechą od innych tego typu konstrukcji: jest przygotowany do trudów zimy w Krasnodarze. Pod membraną zamontowane są wielkie ogrzewnice, które mimo braku zamykanego dachu zapewnią widzom ciepło nawet przy bardzo niskich temperaturach.

Cały stadion oferuje ponad 82 tys. m2 powierzchni, z czego część pochłania parking ukryty pod trybunami. Jest tu miejsce dla 249 aut, przede wszystkim z myślą o VIP-ach. Dla nich też zarezerwowano lwią część innych pomieszczeń, ponieważ strefy z droższymi miejscami są tu zlokalizowane na każdej z trybun. Przewidziano 21 prywatnych lóż (do tego ogromną prezydencką) oraz kluby biznesowe – łącznie 3197 miejsc.

Z racji użycia drogich materiałów i imponującego wyposażenia stadion okazał się bardzo drogi. Pochłonął ponad 20 miliardów rubli (w chwili oddania przez wykonawcę 1,21 mld zł). W zestawieniu z jego pojemnością kwota jest wręcz monstrualna, a byłaby wyższa, gdyby nie kryzys rosyjskiej waluty. Formalnie prace ruszyły w kwietniu 2013 roku, jednak fizycznie roboty zaczęto jeszcze w połowie 2012. Mimo to ukończenie stadionu wielokrotnie przekładano, a opóźnienie przekroczyło rok.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2020

2017

2016