Samara Arena

Pojemność44 918
Kraj Rosja
MiastoSamara
KlubyFK Krylia Sovetov Samara
Inauguracja 06.05.2018 (Krylia Sowietow - Kubań Krasnodar, 1-0)
Pierwszy mecz Krylia Sowietow - Fakieł Woroneż (28.04.2018)
Czas budowy 21.07.2014 - 21.04.2018
Koszt 18,9 mln RUB
Projekt GUS SO TerrNIIgrazhdanproekt, PI Arena
Wykonawca PSO Kazan
Adres Ulitsa Dalnyaya, Samara, Samarskaya oblast', 443072 Rosja

Reklama

Samara Arena – opis stadionu

Gdy Rosjanie prezentowali FIFA swoją kandydaturę do organizacji Mundialu, większość stadionów miała leżeć nad Wołgą. Tak było też w Samarze, gdzie arena miała powstać u zbiegu rzek Wołgi i Samary, na wyspie, tzw. Krowim Ostrowie. To piękna lokalizacja, ale zupełnie pozbawiona infrastruktury i niedostępna, co ostatecznie ją pogrzebało. Budowę stadionu przeniesiono na przeciwległy koniec miasta, w okolice prowadzącej na północ wylotowej ulicy Demokratycznej.

Za inspirację przy tworzeniu koncepcji posłużyły tradycje kosmonautyczne Samary. Roboczo nazwana „sferoidem” (spłaszczona elipsoida) wielka kopuła miała przypominać osiadający na ziemi statek kosmiczny. Wizja powstała w międzynarodowej kooperacji, z udziałem GMP Architekten. Za docelowy projekt odpowiadali jednak głównie Rosjanie.

Samara Arena

Według wyjściowej wizji wysoka na aż 80 metrów kopuła miała dominować nad okolicą, wieńcząc ciągnący się od południa Park 60-lecia Władzy Radzieckiej. Jednak na wczesnym etapie prac wykonawczych, w 2015 roku, przyszło zmierzyć się z kryzysem ekonomicznym i konieczne okazały się zmiany w projekcie.

Chodziło z jednej strony o redukcję imponującej skali (wysokość kopuły dachu ograniczono o 20 metrów), a z drugiej – o ograniczenie importu z zagranicy na rzecz rodzimych elementów. Stąd kompromisowe rozwiązania, na czele z zamianą przezroczystego poliwęglanu dachu na rzecz zwykłej blachy i redukcją istotnej pierwotnie iluminacji do minimum.

Mimo oszczędności stadion wciąż imponuje. Jego dach składa się z 32 wyjątkowo długich dźwigarów, których odciągi znajdują się daleko poza obrębem audytorium. Niczym podwozie statku witają ludzi wchodzących na promenadę okalającą arenę. Pomiędzy elementami dachu wchodzi się na trybuny, dzięki czemu widzowie są zacienieni u wejścia do podtrybunia. Kopuła dachu ma 69 tys. m2, co przy pojemności stadionu może robić wrażenie.

Trybuny podzielone są na dwa poziomy, mają 6 pięter zaplecza. Układ jest tradycyjny nawet uwzględniając rozbudowaną w trakcie projektowania strefę premium. Pierwotnie planowano, że dwa poziomy lóż znajdą się tylko wzdłuż boiska, jednak w trakcie prac strefy rozciągnięto również za bramki. Wyróżnikiem układu trybun jest gwiaździsty układ korony, z ostro zarysowanymi ramionami.

Samara Arena

Podobnie jak faza projektowa, również budowa szła bardzo opornie. Główny wykonawca, PSO Kazan, parokrotnie skarżył się na niewystarczające środki. W 2013 roku szacowano, że inwestycja przekroczy nieznacznie 13 mld rubli. Jeszcze w 2017 miało to być 14,5 mld, ale w chwili otwarcia w 2018 rachunki sięgały już prawie 19 mld rubli, a i to nie był ostateczny bilans. Kosmos Arena, bo taką nazwę w 2015 wybrali w głosowaniu mieszkańcy, została oficjalnie ostatnim stadionem, który oddano do użytku przed Mistrzostwami Świata, niecałe półtora miesiąca przed pierwszym meczem.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2021

2019

2018