Stadion Roku 2016: Powód 20, Stadion FK Krasnodar

źródło: własne | MK

Stadion Roku 2016: Powód 20, Stadion FK Krasnodar Reklamować go nie trzeba, ale opowiedzieć o jego licznych zaletach jak najbardziej warto. Bo stadionów o takim standardzie ze świecą szukać na świecie!

Reklama

Nowy stadion rosyjskiego FK Krasnodar funkcjonuje dopiero od października, ale już zdążył obiec świat, ponieważ niewiele jest obiektów piłkarskich przygotowanych w takiej jakości, z tak ogromną dbałością o detal. Nie znajdziecie na nim siatek ani płotów, nie ma też odsłoniętego betonu. Jest wysoka jakość za równie wysoką cenę. Czy wystarczająco wysoka, byście oddali mu część swojego głosu w plebiscycie Stadion Roku?

Stadion FK Krasnodar© AirGorod.Ru

To nie jest jedna z publicznych inwestycji na rosyjski Mundial 2018. To prywatna inicjatywa miliardera Siergieja Galickiego, który postanowił stworzyć w Rosji stadion, jakiego jeszcze nie było. Przyjazny każdemu widzowi, z jasnym od pierwszych chwil założeniem, że poniesiony koszt nigdy się nie zwróci. W końcu nie ma mowy o zwrocie, gdy koszt biletu bez ulg zaczyna się od 150 rubli (10 zł), a budżet stadionu to sporo ponad 20 mld rubli (1,4 mld zł)!

Stadion FK Krasnodar© FK Krasnodar

W zamian jednak powstał obiekt elegancki i atrakcyjny. Bryła o owalnej podstawie wznosi się na 42,8m, prawie zrównując się z 17-piętrowymi blokami za północną trybuną, zbudowanymi prawie w tym samym czasie. Na południu zaplanowano wielki publiczny park, zaś wschodnią ścianą stadion graniczy z akademią piłkarską FK Krasnodar.

Po wejściu na otaczający stadion deptak widzowie znajdują się już na szczycie dolnego poziomu trybun. Te mają bardzo zwarty układ i mieszczą ponad 34 tysiące widzów. Wyjściowo planowana była ewentualna rozbudowa, jednak ostatecznie obiekt nie przewiduje możliwości szybkiego dołożenia kolejnych miejsc.

Stadion FK Krasnodar© FK Krasnodar

Nacisk jest położony na komfort, stąd wysoki poziom wykończenia, a nawet malowany żelbet pod krzesełkami – jasno szary w pierwszych rzędach i coraz ciemniejszy wraz z wysokością, prawie czarny na szczycie trybun. Dzięki temu betonowa konstrukcja prawie zlewa się z najbardziej widowiskową częścią stadionu – panoramicznym ekranem, który otacza całe trybuny. Z powierzchnią ponad 4800 m2 to największy ekran stadionowy Europy i jeden z największych na świecie. Zsynchronizowany z oświetleniem umożliwia dynamiczną zmianę atmosfery wewnątrz stadionu.

Stadion FK Krasnodar

Reklama