Rosja: Krasnodar inwestuje w nowy stadion w centrum treningowym

źródło: własne [KT]

Rosja: Krasnodar inwestuje w nowy stadion w centrum treningowym Siergiej Galicki realizuje konsekwentnie swoje pomysły i marzenia budując przyszłą piłkarską potęgę. Obecnie pracuje nad stadionem w ośrodku treningowym w Krasnodarze, dedykowanym dla drużyn rezerw, młodzieżowych i żeńskich.

Reklama

Nowy stadion dla całego klubu

Właściciel rosyjskiego klubu piłkarskiego, przedsiębiorca i majętny filantrop z Krasnodaru nie przestaje zadziwiać. Bez szumnych relacji w mediach i wirtualnych wycieczek po placu budowy, realizuje kolejny krok w budowaniu profesjonalnych klubu z rosyjskiej Priemjer-Ligi. Po sfinansowaniu najdroższego prywatnego stadionu, jaki kiedykolwiek powstał w Rosji, Galicki zdecydował się zainwestować w nowy stadion na 7 000 miejsc.

Na kolejnym obiekcie zlokalizowanym w ośrodku treningowym mają w przyszłości mierzyć się drużyny rezerw, zespoły młodzieżowe oraz te z nowo powstałej sekcji kobiecej. Nowe miejsce ma być odpowiedzią na potrzeby organizacji. Następny stadion był potrzebny ze względu na to, że pierwszy był w większości zajęty i mocno eksploatowany, a jego wykorzystanie na mecze o nikłym zainteresowaniu zbyt drogie.

Stadion Krasnodar 2© Телеканал «Краснодар»

Centrum treningowe sercem przyszłej potęgi piłkarskiej

Centrum Treningowe FC Krasnodar nosi nazwę Czetuk i pochodzi od małej rzeki płynącej w okolicy. Położone jest w bardzo malowniczej okolicy około 10 km na południe od Krasnodaru. Podczas rosyjskiego mundialu w 2018 roku teren akademii był siedzibą i centrum pobytowym reprezentacji Hiszpanii. Na terenie kompleksu znajduje się cała niezbędna infrastruktura do trenowania, pięć pełnowymiarowych boisk z naturalną trawą, kilka mniejszych z różnymi rodzajami nawierzchni, w tym ze sztuczną murawą, boisko piaskowe, a nawet trawiasty plac do tenisa.

Czetuk to miejsce dla najlepszych, ale masowe szkolenie młodzieży odbywa się w samym Krasnodarze. Wokół głównego stadionu FC Krasnodar od chwili otwarcia funkcjonowało już 18 boisk. Teraz, gdy dołącza kolejny kwartał z nowym stadionem rezerwowym, boisk jest już 24. Gdy ułożona zostanie murawa stadionu rezerwowego, liczba osiągnie 25. To największe znane nam śródmiejskie centrum piłkarskie na świecie, o powierzchni 45 hektarów (nie licząc stadionu głównego!). Wraz ze stadionem oraz przyległym parkiem to prawie 85 hektarów.

Stadion Krasnodar 2

Nowy stadion owiany tajemnicą

Niewiele wiadomo o nowej arenie piłkarskiej. Trudno jest znaleźć szczegółowe plany czy harmonogramy powstania nowego stadionu. Jak zwykle Siergiej Galicki nie informuje opinii publicznej o swoich planach, woląc od razu zabrać się do pracy. Dlatego też lokalni interesariusze, w tym kibice, dowiedzieli się o budowie stadionu w momencie, kiedy prace trwały już kilka miesięcy.

Wcześniej, zgodnie z przypuszczeniami medialnymi, zakładano, że stadion będzie w stanie pomieścić co najmniej trzy tysiące widzów. Obecnie trwają spekulacje, że ma on nosić nazwę Krasnodar-2 i pomieścić do siedmiu tysięcy widzów. Jeśli chodzi o samą budowę, aktualnie trwają prace na boisku, postawiono częściowo trybuny, podnoszona jest pierwsza część zadaszenia, które uchroni kibiców przed złą pogodą.

Stadion Krasnodar 2© Телеканал «Краснодар»

FK Krasnodar został założony ponad dekadę temu w 2008 roku, rozpoczynając swoją profesjonalną piłkarską przygodę od regionalnej trzeciej ligi. Motywacje i wyznaczone cele były proste: zamiłowanie właściciela do gry i chęć zbudowania czegoś trwałego dla swojego regionu. Siergiej Galicki kontynuuje budowanie nowej siły w piłce nożnej (nie tylko w Rosji), która dotychczas: była finalistą Pucharu Rosji (2013/14), trzykrotnie ukończyła rosyjską Priemjer-Ligę na 3. miejscu (2013/14, 2018/19 i 2019/20), dwukrotnie zakwalifikowała się do 1/8 finału Ligi Europy UEFA (2016/17 i 2018/19).

Obecnie wtorki i środy są zajęte dla drużyny, kiedy Krasnodar FC rywalizuje w fazie grupowej Ligi Mistrzów UEFA. Klub nadal liczy się w wyścigu o zajęcie 3. miejsce w grupie i możliwość gry w europejskich pucharach w kolejnym roku. Konkurując bezpośrednio ze Stade Rennes, klub musiał uznać wyższość Chelsea i Sevilli.

Autor: Karol Tatar

Reklama