WWK Arena (Augsburg Arena)

Pojemność30 660
26 600 (Pojemność na mecze międzynarodowe)
20 356 (Miejsca siedzące)
10 200 (Miejsca stojące)
520 (Miejsca klasy biznes)
51 (Miejsca dla niepełnosprawnych)
Kraj Niemcy
MiastoAugsburg
KlubyFC Augsburg
Inne nazwy impuls arena (2009–2011), SGL arena (2011–2015)
Inauguracja 26.07.2009
Pierwszy mecz FC Augsburg – Schwaben-Auswahl, 2–0
Czas budowy 11.2007 – 07.2009
Renowacje 2017
Koszt 45 mln €
Projekt Bernhard & Kögl
Wykonawca HBM Stadien- und Sportstättenbau GmbH
Adres Bürgermeister-Ulrich-Straße 90, 86199 Augsburg
Uwagi Kosztem dodatkowych 20 mln € stadion można rozbudować do 49 000 (39 880 bez miejsc stojących).

Reklama

WWK Arena – opis stadionu

Jak doszło do budowy nowego stadionu dla FC Augsburg?

Pierwsze plany budowy nowego stadionu dla dla FC Augsburg pojawiły się na początku XXI wieku, niedługo po tym, jak funkcję prezydenta klubu objął Walther Seinsch (był on głównym inicjatorem budowy nowego obiektu). Początkowo przymierzano się do rozbiórki dotychczas użytkowanego Rosenaustadion i budowy nowej areny w jego miejscu, ale ostatecznie zwrócono się ku realizacji stadionu w zupełnie nowej lokalizacji, w południowej części miasta, przy Bundesstraße 17.

Projekt nowego stadionu przygotowany został przez zespół architektów Bernhard & Kögl, a jako głównego wykonawcę zakontraktowano HBM Stadien- und Sportstättenbau GmbH. Budowa pochłonęła 45 mln euro, co jak na tej wielkości obiekt nie jest wygórowaną kwotą. 25 mln wyłożyła grupa inwestorów pod przewodnictwem Walthera Seinscha, 5 mln pochodziło z budżetu Bawarii, a 15 mln z pożyczki zaciągniętej przez klub. Miasto natomiast przeznaczyło 6 ha gruntów i sfinansowało prace związane z wykonaniem otoczenia stadionu oraz infrastruktury transportowej.

Kiedy wybudowano nowy stadion w Augsburgu?

Pierwsze prace ziemnie ruszyły 5 listopada 2007, a oficjalna ceremonia wbicia pierwszej łopaty miała miejsce nieco później, 16 listopada 2007. Z powodów oszczędnościowych zrezygnowano z wykonania zewnętrznej elewacji. Uroczyste otwarcie nowego stadionu odbyło się 26 lipca 2009, a na inaugurację gospodarze wygrali w meczu towarzyskim z drużyną reprezentującą Szwabię 2:0.

Jaką nazwę nosi nowy stadion FC Augsburg?

Na etapie planowania i budowy obiekt znany był pod nazwą Augsburg Arena, ale od momentu otwarcia nosił nazwę pochodzącą od sponsora tytularnego – impuls arena. W 2011 rolę sponsora przejął SGL Carbon, a obiekt przemianowano na SGL arena. W 2015, po kolejnej zmianie sponsora, stadion zmienił nazwę na WWK Arena. W 2017, dzięki funduszom od sponsora, firmy ubezpieczeniowej WWK, wykonano elewację zewnętrzną stadionu.

Jakie wydarzenia gości WWK Arena?

7 sierpnia 2010 nowy obiekt miał okazję gościć mecz o Superpuchar Niemiec pomiędzy Bayernem Monachium i Schalke 04 (2:0). W 2011 występujący na stadionie piłkarze FC Augsburg wywalczyli pierwszy w historii klubu awans do Bundesligi. W 2011 stadion gościł część spotkań (trzy mecze fazy grupowej i jeden ćwierćfinał) piłkarskich mistrzostw świata kobiet. Rok wcześniej obiekt był jedną z aren, również rozgrywanych w Niemczech, mistrzostw świata kobiet do lat 20.

29 maja 2016 po raz pierwszy na tym stadionie zagrała piłkarska reprezentacja Niemiec, przegrywając w meczu towarzyskim ze Słowacją 1:3. Z powodu silnych opadów deszczu, podczas tego spotkania znacznemu przedłużeniu uległa przerwa pomiędzy pierwszą i drugą połową.

Czym charakteryzuje się WWK Arena?

Stadion posiada typowo piłkarski, prostokątny układ i położony jest na osi północ-południe. Jednopoziomowe trybuny otaczają boisko ze wszystkich stron. Widownia w pełni przykryta jest zadaszeniem. Pewnym kompromisowym rozwiązaniem jest umieszczenie podpór dachu w górnej części trybun. Trybuna główna z lożami VIP i szerokim zapleczem znajduje się po stronie zachodniej. Sektory przeznaczone dla najzagorzalszych kibiców Augsburga, z miejscami stojącymi, umieszczono na trybunie północnej.

Trybuna północna od 1 września 2018 nosi imię Ulricha Biesingera, wychowanka FC Augsburg, reprezentanta Niemiec, będącego w kadrze drużyny narodowej na mistrzostwach świata w 1954, w którym drużyna RFN-u zdobyła tytuł mistrzowski (Biesinger nie wystąpił jednak w żadnym ze spotkań tego mundialu).

Sektor gości, również z miejscami stojącymi, znajduje się w południowo-wschodnim narożniku, natomiast sektor rodzinny umieszczono w narożniku północno-zachodnim. Krzesełka na trybunach są w barwie czerwonej. Pojemność całkowita stadionu wynosi 30 660 widzów, z czego miejsc siedzących jest 20 856 (w tym 800 na sektorze gości). Miejsc stojących jest ok. 10 200, z czego ok. 2200 w sektorze gości. Na mecze międzynarodowe miejsca stojące zamieniane są w siedzące, a pojemność obiektu spada do 26 600 widzów.

Płyta boiska umieszczona została 8 m poniżej poziomu gruntu, a pierwsze rzędy trybun znajdują się nieco powyżej boiska. W narożnikach znajdują się dwa telebimy. Obiekt wykorzystuje zasoby energii geotermalnej dzięki zastosowaniu głębinowych pomp ciepła. Jeszcze na etapie planowania przygotowano koncepcję ewentualnej rozbudowy stadionu do pojemności 49 000 widzów (39 880 w przypadku konfiguracji z samymi miejscami siedzącymi). Według ówczesnych szacunków rozbudowa miałaby kosztować ok. 20 mln euro.

Główna fasada stadionu, za którą kryje się szerokie zaplecze trybuny głównej, znajduje się po stronie zachodniej. Z pozostałych stron trybuny otacza z zewnątrz elewacja uformowana z rurek o średnicy 20 cm, w większości wykonanych z aluminium. Część z rurek to lampy LED, które podświetlone nocą tworzą efektowną iluminację. Układ rurek jest nieco zaburzony, wiele z nich umieszczonych jest pod skosem, tworząc ciekawy, z pozoru chaotyczny wzór, a część wchodzi pod trybuny, nadając instalacji trójwymiarowy design.

W otoczeniu stadionu znajduje się 3500 miejsc parkingowych, a także trzy pełnowymiarowe boiska treningowe. Przy okazji budowy areny zrealizowano także dodatkowy odcinek torowiska dla tramwajów wraz z nowym przystankiem, do którego tramwaje kursują w czasie organizacji imprez na obiekcie. 1 sierpnia 2015 w pobliżu północno-zachodniego narożnika stadionu odsłonięto statuę Helmuta Hallera, wychowanka FC Augsburg i wicemistrza świata z 1966. W styczniu 2018, również w pobliżu północno-zachodniego narożnika, oddano do użytku tzw. budynek funkcyjny, m.in. z pubem i sklepem kibica.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2022

2021

2020

2017

2012

2011