Yeni Batman Stadyumu

Pojemność15 000
Kraj Turcja
MiastoBatman
KlubyBatman Petrolspor
Inauguracja 27.10.2018 (Batman Petrolspor - Tepecikspor, 2-0)
Czas budowy 2014-2018
Koszt 100 mln TRY
Wykonawca Güneştekin İnşaat, MBD İnşaat

Reklama

Batman Stadyumu – opis stadionu

Batman to miasto znane na świecie przede wszystkim dzięki swej nazwie, ale to też ważny ośrodek przemysłowy na wschodzie Turcji, z największymi w kraju polami naftowymi. Na tyle ważny, że mimo niskiego poziomu lokalnej piłki Batman stał się jednym z pierwszych miast zaliczonych do rządowego programu budowy stadionów, jeszcze w 2012 roku.

Na ironię zakrawa więc fakt, że kilkanaście innych obiektów oddano wcześniej, choć były większe i ich budowa powinna trwać dłużej. W Batmanie jeszcze przed końcem 2013 udało się rozstrzygnąć przetarg budowlany, a cały kompleks miał kosztować 46 mln lir. Prace ziemne ruszyły wiosną 2014, gotowy kompleks miał powstać w 800 dni, a tymczasem inwestycja trwała aż do pierwszej połowy 2018. Co więcej, trawa spalona słońcem nie nadawała się do gry, dlatego pierwszy mecz udało się rozegrać dopiero w październiku. Budowa trwała więc dwukrotnie dłużej niż planowano, ponad 4 lata. Łącznie wydano ok. 100 mln lir, jak potwierdził gubernator prowincji Batman.

Trzeba jednak dodać, że wydatki posłużyły nie tylko budowie stadionu dla 15 tys. widzów, ale też krytej pływalni oraz małego stadionu lekkoatletycznego. Całość zajęła 12 hektarów na południe od miasta, przy nowopowstałej zewnętrznej obwodnicy Batmanu.

Architektonicznie stadion jest wyjątkowo prosty, prawie ascetyczny. To zrozumiałe z racji ceny, zwłaszcza że miał spełniać najważniejsze wymogi FIFA i UEFA dla meczów międzynarodowych. Surowości na pewno nie ujmuje mu kontrowersyjny gruby, 3-metrowy płot pomiędzy widzami a boiskiem, przez który znaczna część miejsc ma ograniczony widok na boisko. Taki środek uzasadniano względami bezpieczeństwa.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2020

2019