Yeni Ordu Stadyumu

Pojemność20 000
Kraj Turcja
MiastoOrdu
KlubyOrduspor 1967, 52 Orduspor FK
Inauguracja 23.10.2021 (Orduspor 1967 - Kırıkkale Büyük Anadoluspor, 0-4)
Czas budowy 07.2017 - 2021
Koszt TRY 162 mln
Projekt Alper Aksoy Architects
Wykonawca Akgün İnşaat, Fors Yapı
Adres Durugöl, Spor Alanı, 52200 Altınordu/Ordu, Turcja

Reklama

Yeni Ordu Stadyumu – opis stadionu

Stadion znajduje się w dzielnicy Durugöl w mieście Ordu, zlokalizowanym w północnej części Turcji. Arena jest posadowiona zaledwie 100 m od brzegów Morza Czarnego.

Na plac budowy wybrano działkę, gdzie wcześniej znajdowały się boiska drużyn amatorskich. Budowa rozpoczęła się w lipcu 2017 roku i przez długi czas przebiegała w naprawdę dobrym tempie. Po 15 miesiącach gotowa była główna konstrukcja trybun, dachu i fasad. To pozwalało wierzyć, że stadion uda się zainaugurować jeszcze w 2019 roku.

Niestety prace wyhamowały i w 2019 roku na obiekcie wciąż brakowało krzesełek, tablicy wyników i oświetlenia. Wiele do życzenia pozostawiała także przestrzeń wokół stadionu, którą należało odpowiednio ukształtować.

Konieczne było rozpisanie nowych przetargów na dokończenie robót. Nie poszło to jednak szczególnie sprawnie. Aby to zobrazować, wystarczy przytoczyć fakt, że krzesełka na stadionie pojawiły się dopiero w październiku 2020 roku. Inaugurację kilkukrotnie przekładano, co było wynikiem przeciągającej się budowy i pandemii koronawirusa. Ostatecznie pierwszy mecz udało się rozegrać 23 października 2021 roku.

Arena powstała na planie elipsy. Biały dach nieznacznie wystaje poza obrys pozostałej części bryły stadionu. Odznacza się on śnieżną bielą, podczas gdy fasada ma lekko szary, metaliczny kolor. W elewacji widoczne są okna, gdyż znaczna część zaplecza pełni funkcje mieszkalne i oświatowe.

Widownię stanowią zwarte, jednopoziomowe trybuny o pojemności 20 000 miejsc. Krzesełka układają się w biało-fioletową mozaikę (barwy miejscowych klubów). Na stadionie przewidziano 84 miejsca dla osób niepełnosprawnych. Widzowie ceniący komfort mają do dyspozycji 25 lóż. Do użytku dziennikarzy jest sala konferencyjna na 100 osób i trybuna prasowa, która pomieści nawet 200 żurnalistów. Piłkarze maja 4 szatnie z wystarczającą ilością miejsca na rozgrzewkę.

Co ciekawe, na stadionie znajduje się liceum sportowe z 12 salami lekcyjnymi i hostel dla 40 osób. Obiekt może być użytkowany 7 dni w tygodniu. Służą temu sale treningowe do różnych dyscyplin sportowych na zapleczu stadionu, których jest kilkanaście.

Arena powstała na powierzchni 97 tys. m2. Parking Yeni Ordu Stadyumu może przyjąć 554 pojazdy.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2022