Kocaeli Stadyumu

Pojemność34 712
Kraj Turcja
MiastoIzmit
KlubyKocaelispor
Inauguracja 01.09.2018
Czas budowy 26.09.2014 - 2018
Koszt 126,9 mln TRY
Projekt Alper Aksoy Architects
Wykonawca Albayrak Grubu, Öztaş İnşaat
Adres Alikahya Atatürk Mahallesi, Tunaoğlu Cad., 41310 İzmit/Kocaeli, Turcja

Reklama

Kocaeli Stadyumu – opis stadionu

Stadion dla czwartoligowca na ponad 30 tysięcy? To musi wydawać się niedorzeczne, jednak Kocaelispor z Izmitu to nie pierwsza lepsza drużyna. Jej kibice nawet w piątej lidze zdołali pojawić się na meczu w liczbie ponad 20 tysięcy, zalewają też inne stadiony na wyjazdach. Aż dziw, że największym sukcesem klubu jest czwarte miejsce w pierwszej lidze. Za to znając tę historię łatwiej zrozumieć, skąd decyzja, że położony niedaleko Stambułu Izmir potrzebuje dużego stadionu.

O budowie areny postanowiła turecka spółka ds. mieszkalnictwa (TOKI) w ramach rządowego programu stworzenia ponad 20 nowych aren piłkarskich. Podobnie do innych miast, w Izmicie zapadła decyzja o zmianie lokalizacji względem starego obiektu. Za to w odróżnieniu od reszty Turcji nowa działka znalazła się bliżej centrum miasta niż stary obiekt, nawet jeśli formalnie na wzgórzach poza granicami administracyjnymi. Padło na teren, gdzie funkcjonował niewielki kompleks lekkoatletyczny.

Wyjściowa koncepcja powstała w biurze Alpera Aksoya w 2013 roku i już latem ruszyły prace ziemne. Do wywiezienia było niemało, ponieważ inwestor postanowił skorzystać z nieregularnego ukształtowania terenu i w południową część stadionu wkomponować parking podziemny. Właściwe prace budowlane ruszyły późnym latem 2014 i miały zakończyć się jeszcze w 2016 roku. Choć konstrukcyjnie obiekt był już prawie gotowy, termin został przekroczony, a później przez cały 2017 rok stadionu nie otwarto. Ostatecznie zdolny do przyjęcia meczu budynek był dopiero latem 2018.

Inspiracją dla architektów był znany w Turcji bałkański przysmak, pişmaniye. To rodzaj delikatnej waty cukrowej tworzący zwitki z białych pasów. W przypadku Izmitu o samej bieli nie mogło być mowy – by zadowolić kibiców stadion pokryto również zielonymi i czarnymi pasami. W wyjściowej koncepcji elewacja miała opasać stadion ukośnie, jednak ostatecznie projekt uproszczono i pasy są poziome. Część tych zielonych to ciemne szkło, dzięki któremu zwarte fasady przepuszczają nieco światła do środka.

Trybuny są konwencjonalne, dwupoziomowe i w najbliższym miejscu oddalone o zaledwie 7,5 m od boiska. Dolne piętro jest stosunkowo płaskie, z nachyleniem zaledwie 23 stopni. Górny poziom ma ponad 30 stopni. W sumie stadion jest dość zwarty, długi na 238 metrów i szeroki na 200. Choć gospodarz nie gra w najwyższych ligach, przygotowano sektory z myślą o zdolności do organizacji Euro, stąd ponad 500 miejsc dla mediów, ponad 6 tys. miejsc biznesowych i aż 48 lóż. Co ciekawe, za każdym poziomów widowni przewidziano promenadę, po której mogą poruszać się widzowie.

Nie dziwi więc duża ogólna powierzchnia stadionu, przekraczająca 43 tys. m2. W najwyższym punkcie stadion ma aż 7 pięter zaplecza, w tym dwa poziomy parkingu pod poziomem murawy (choć nie pod samą murawą). Łącznie parking podziemny, dedykowany głównie VIP-om i pracownikom, mieści aż 646 aut, a przy obiekcie powstało kolejnych 570 miejsc odkrytych. Wokół nasadzono ponad 500 drzew.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2020

2019