Ümraniye Belediyesi Şehir Stadyumu

Pojemność3 513
Kraj Turcja
MiastoStambuł
KlubyÜmraniyespor

Reklama

Ümraniye Belediyesi Şehir Stadyumu – opis stadionu

Jak prezentował się stadion w Ümraniye zanim zaczęto go rozbudowywać?

Na początku XXI wieku stadion w północnej części dzielnicy Ümraniye, położonej w azjatyckiej części Stambułu, posiadał tylko jedną niedużą trybunę po stronie wschodniej, a wokół boiska biegła bieżnia lekkoatletyczna. W północno-wschodnim narożniku stał niewielki budynek klubowy.

Komu służy stadion w Ümraniye?

Gospodarzem obiektu jest powstały w 1938 klub piłkarski Ümraniyespor. W 2014 zespół zanotował awans na trzeci szczebel rozgrywek, dwa lata później osiągnął drugi poziom ligowy, a w 2022 wywalczył historyczny awans do Süper Lig.

Jak rozbudowywano stadion w Ümraniye?

W XXI wieku stadion i jego otoczenie systematycznie rozbudowywano, m.in. kawałek na wschód od stadionu powstało pełnowymiarowe boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią (w sezonie 2011/12 powstała przy nim skromna trybuna). W sezonie 2010/11 na stadionie zlikwidowano bieżnię lekkoatletyczną, a w sezonie 2015/16 tuż za płytą główną boiska, od strony południowej, powstało drugie pełnowymiarowe boisko treningowe.

W 2016 powstała dodatkowa trybuna po stronie zachodniej. W latach 2016–2017 za północną bramką wybudowano nową, zdecydowanie największą, zadaszoną trybunę. Powstała ona jako część projektu rozbudowy areny, który zakładał budowę podobnych trybun również wzdłuż boiska (po obu stronach) wraz z narożnikami po stronie północnej. Całość miała mieć kształt litery U, z pozostawioną otwartą przestrzenią za południową bramką.

Z budową kolejnych wysokich trybun się wstrzymano, ale wraz z nową północną trybuną powstał również, usytuowany tuż za nią, sporych rozmiarów budynek administracyjny.

Jakie są plany na przyszłość odnośnie stadionu w Ümraniye?

Pod koniec 2021 lokalne władze przedstawiły nowy projekt, zgodnie z którym dalsza rozbudowa stadionu ma przebiegać w kierunku budowy wokół boiska kolejnych trybun o podobnych parametrach do nowej trybuny północnej, aż do pełnego zamknięcia bryły obiektu. Docelowa pojemność ma wynieść 9300 widzów, a stadion urósłby do rangi drugiego najważniejszego obiektu piłkarskiego w anatolijskiej części Stambułu (po stadionie Fenerbahçe).

Projekt zakłada także budowę wielu innych obiektów w otoczeniu stadionu, tuż obok powstać ma arena do rozgrywania zawodów w sportach motorowych, a nieco dalej wybudowany ma być m.in. nowy stadion lekkoatletyczny.

Po awansie Ümraniyesporu do Süper Lig w 2022 na stadionie przeprowadzono doraźne prace remontowe, mające na celu przystosowanie go do wymogów licencyjnych. Objęły one m.in. montaż sztucznego oświetlenia. Awans klubu do Süper Lig zwiększa szanse na realizację ambitnego projektu rozbudowy stadionu i stawia go jako priorytet przed budową innych obiektów planowanych w jego otoczeniu.

Jak wygląda Ümraniye Belediyesi Şehir Stadyumu?

W obecnym kształcie stadion posiada trybuny po stronie wschodniej (główna), zachodniej i za północną bramką (zdecydowanie najwyższa). Wszystkie trybuny są zadaszone, a pojemność stadionu wynosi 3513 widzów. Tuż za trybuną północną stoi szeroki budynek klubowy. W otoczeniu stadionu znajdują się boiska treningowo-rekreacyjne (w tym dwa pełnowymiarowe), korty tenisowe i parkingi.

Reklama

Zdjęcia