Yeni Sakarya Atatürk Stadyumu

Pojemność28 154
661 (Miejsca dla VIP-ów)
7105 (Miejsca klasy biznes)
Kraj Turcja
MiastoSakarya
KlubySakaryaspor
Inauguracja 08.10.2017 (Sakaryaspor - Kahramanmaraspor, 2-1)
Czas budowy 30.04.2013 - 30.09.2017
Koszt 151 mln TRY
Projekt Alper Aksoy Architects
Wykonawca Ahes İnşaat Ticaret
Adres Yağcılar Mahallesi, 54100 Adapazarı, Sakarya, Turcja

Reklama

Yeni Sakarya Stadyumu – opis stadionu

Projekt nowego stadionu dla Sakaryi, na północnym zachodzie Turcji, powstał w latach 2012-13 w uznanej pracowni Alpera Aksoya. Turecki architekt przewidział stadion na planie elipsy, który jednak miał być wyłącznie przeznaczony do piłki nożnej. Do jego budowy wyznaczono ponad 127 tys. m2 przy wschodniej obwodnicy miasta.

Klasyczna monolityczna konstrukcja trybun kryje jedną kondygnację podziemną (tu znaleźć można 151 miejsc postojowych) i cztery nadziemne, do których na trybunie zachodniej dochodzi antresola z kabinami komentatorskimi i centrum dowodzenia. Trybuny znajdują się bardzo blisko boiska (7m w najbliższym miejscu) i mają standardowe nachylenie – minimalnie ponad 20 stopni na dolnym poziomie i tuż ponad 30 na górnym.

Sakarya Stadyumu

Ponieważ wysokość widowni jest jednolita, a bryła eliptyczna, pozostaje jeszcze miejsce na potencjalną rozbudowę na koronie trybun, gdyby była taka potrzeba. Jednocześnie warto podkreślić, że stadion wyjściowo miał pomieścić 25 tys., a ostatecznie udało się podnieść rozmiar do 28 tysięcy.

Zdecydowanie najciekawszym elementem jest jednak zadaszenie, które pozwala zapomnieć o konwencjonalnym układzie żelbetowej konstrukcji. Rozłożysty stalowy parasol zawieszony nad widownią ma skalę godną większego obiektu, osiągając łączną powierzchnię 41,5 tys. m2 (w tym 3,5 tys. przezroczystego PTFE, reszta PCV). W najdalszych punktach sięga 272x236m, a najdłuższe dźwigary przekraczają długość 70 metrów. Tym sposobem zacienia nie tylko trybuny, lecz także bezpośrednie otoczenie stadionu.

Odciągi dachu są dyskretnie ukryte za stalową pajęczyną, której oka pokrywają płaty biało-zielono-czarnej siatki. Pojedyncze segmenty składają się na niemałą powierzchnię 10 tys. m2. Co ciekawe, w wypadku tego stadionu to nie siatka jest nocą iluminowana, lecz stalowa konstrukcja okalająca stadion oraz membrana dachu. „Tańcząca” elewacja jedynie po zachodniej stronie jest przerwana, odsłaniając przeszklony główny budynek stadionu.

Zamówiony przez turecką administrację budownictwa mieszkaniowego (TOKI) budynek to część rządowego projektu wymiany stadionów w całej Turcji. Gdy zapadała decyzja o lokalizacji szacowano, że pochłonie 106 mln lir, jednak umowa z konsorcjum wykonawców opiewa na 151 mln i w tej sumie stadion wykonano.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2020

2018