Elaziğ Stadyumu

Pojemność18 423
Kraj Turcja
MiastoElazığ
KlubyElazığspor, 23 Elazığ FK
Inauguracja 07.05.2023
Czas budowy 2019–2023
Koszt 128 mln TRY (24 mln $)
Projekt Alper Aksoy Architects
Wykonawca MYS Yol Yapı İnşaat
Adres Kültür, 23100 Merkez/Elâzığ

Reklama

Elaziğ Stadyumu – opis stadionu

Jak powstał nowy stadion w Elazığ?

Relację z budowy nowego Elazığ Stadyumu można zobaczyć na osobnej podstronie

Chociaż przebudowę stadionu w Elazığ obiecywano już kilka lat wcześniej, pierwsze prace przeprowadzono pod koniec 2017. Rozebrano wówczas północny łuk starego stadionu, ponieważ nowa arena miała powstawać etapami. Budowa nowej trybuny nie ruszyła jednak zaraz po rozbiórce, a w międzyczasie zmieniono plany i zdecydowano się na budowę całego stadionu za jednym razem.

Rozbiórka pozostałych trybun Elazığ Atatürk Stadyumu miała miejsce w pierwszych miesiącach 2019. Budowa nowego stadionu ruszyła z lekkim poślizgiem, 17 października 2019. Aby zapewnić tymczasowy dom dla klubów piłkarskich, na wschodzie miasta powstał prowizoryczny stadion.

Projekt nowego stadionu był dziełem Alper Aksoy Mimarlik, a głównym wykonawcą prac budowlanych była firma MYS Yol Yapı İnşaat. Budowa napotkała na trudności, m.in. opóźnienia w przekazaniu pieniędzy wykonawcy oraz pandemię COVID-19. Na początku 2022 na terenie budowy doszło do groźnie wyglądającego pożaru.

Ostatecznie pod koniec 2022 obiekt osiągnął stadium bliskie ukończenia. Na otwarcie trzeba było zaczekać do 7 maja 2023, kiedy Elazığspor zmierzył się w spotkaniu ligowym z Karaköprü Belediyespor. Choć gospodarze pierwsi wyszli na prowadzenie, inauguracyjny mecz zakończył się zwycięstwem drużyny przyjezdnej 2:1.

Co charakteryzuje nowy stadion w Elazığ?

Teren stadionu w Elazığ leży w niedużej odległości na zachód od centrum miasta, blisko dużego parku otwartego w 2015 (Elazığ Kültürpark), w kwartale pomiędzy dwiema alejami – na południu bulwaru Atatürka, a na północy alei Zübeyde Hanım. Obiekt powstał w miejscu starego stadionu im. Atatürka, który istniał od 1974 aż do rozbiórki na początku 2019.

Obiekt odchodzi od popularnych obłości na rzecz bardziej konserwatywnego układu, nawiązującego do tradycji tureckiej architektury w nowoczesny sposób. Bryła jest masywna, ale jej rozmiar rozbijają przeszklenia, poziome żaluzje oraz drewniane panele zdobiące fasady.

Sam stadion kryje powierzchnię 27 tys. m2, podczas gdy cały kompleks (wliczając położoną na zachód nową halę widowiskową oraz parkingi na północy) to ok. 60 tys. m2. Działka jest ciasna, dlatego pragmatyczny prostopadłościenny plan stadionu pozwala stworzyć duże kubatury na potrzeby nie tylko piłki nożnej, ale też innych dyscyplin sportu i kultury.

Wartość kontraktowa stadionu (razem z powstałą równolegle halę sportową) to 128,4 mln lir, co jest sumą znacznie poniżej europejskiej normy. Wpływ na to ma prosty, powtarzalny i harmonijny układ trybun, które nie mają widowni w narożnikach (z wyjątkiem południowo-wschodniego) i nie mają podziału na poziomy. Plany obiektu na 23 tys. widzów początkowo zredukowano do 20 tys., a ostatecznie pojemność stadionu wynosi 18 423 kibiców. Budowę finansowało Ministerstwo Młodzieży i Sportu.

Gospodarzami nowego stadionu są dwa miejscowe kluby, Elazığspor oraz 23 Elazığ FK, które w momencie otwarcia obiektu występowały w TFF 3. Lig (czwarty poziom rozgrywek). W przeciwieństwie do poprzednika, w nazwie nowego stadionu nie uwzględniono imienia Atatürka, co wzbudziło kontorwersje i polemikę.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024