Gürsel Aksel Stadyumu

Pojemność20 040
1983 (Miejsca dla VIP-ów)
Kraj Turcja
MiastoIzmir
KlubyGöztepe SK
Inauguracja 26.01.2020 (Göztepe - Beşiktaş, 2-1)
Czas budowy 07.09.2017 - 21.01.2020
Koszt 218,9 mln TRY
Projekt DB Architects
Wykonawca REC Uluslararası İnşaat (Rönesans Holding)
Adres Mehmet Ali Akman, 35290 Konak/İzmir, Turcja

Reklama

Gürsel Aksel Stadyumu – opis stadionu

Na zachodnim skraju dzielnicy Konak, w Üçkuyular, jest miejsce uważane za duchowy dom przez kibiców Göztepe. Tu powstał w 1949 stadion położony 350 metrów od nabrzeża, który stanowił miejsce meczów lokalnego klubu. Z czasem jednak kompleks, z racji skrajnie ograniczonej powierzchni i prób ulokowania kilku różnych dyscyplin sportu, okazał się drastycznie niewystarczający dla organizowania meczów zawodowych.

Ostatecznie w 2016 doszło do jego rozbiórki i wyboru wykonawcy dla następcy. I choć powstać miał zupełnie nowy stadion, to nie było mowy o zmianie nazwy. Patronem areny pozostał Gürsel Aksel, który w latach 1955-1972 rozegrał aż 390 meczów w barwach „Göz Göz”, otrzymując miano „wielkiego kapitana”.

Ponieważ całkowita powierzchnia inwestycji (w tym południowy plac, którego zabudować nie można) wynosił zaledwie 34,6 tys. m2, zapadła wyjątkowo rzadka w tej części świata decyzja, że boisko powstanie na wysokości ok. drugiego piętra, tj. 6,7m. Pod nim znalazło się miejsce na punkty usługowe oraz parking podziemny dla aż 500 aut.

Gursel Aksel Stadyumu

Lokacja boiska, a także całej publicznej promenady dla kibiców, na wysokości 670cm oznacza, że kibice wchodzą na trybuny z wysokości pierwszego rzędu. Później mają do pokonania schody do konkretnego z 27 rzędów. Jednopoziomowa widownia jest bardzo zwarta, dzięki czemu ma zapewnić dobrą atmosferę. Jedynie po zachodniej stronie układ się różni – aż 2 poziomy powierzchni hospitality pozwoliły stworzyć aż 41 lóż (zamiast 24 planowanych wyjściowo).

Gursel Aksel Stadyumu

Sam stadion powstał na wyjątkowo skromnej powierzchni 23,7 tys. m2, jednak od południowej strony dołączono do niego biura i dodatkowe powierzchnie użytkowe. By nie ograniczać ruchu pieszych na co dzień i w trakcie meczu, biura są uniesione na wysokość aż 10 metrów tworząc ciekawe, wielowarstwowe „podbrzusze” stadionu, wspólnie z przedpolem dające aż 6 tys. m2 powierzchni otwartej. Właśnie w tej części zaplanowano m.in. muzeum klubowe Göztepe i powierzchnie rekreacyjne.

Bryłę stadionu od biur odróżnia fasada. Biura są po prostu przeszklone, podczas gdy reszta stadionu pokryta jest pionowymi żaluzjami. To istotne o tyle, że dzięki żaluzjom słońce nie odbija się od przeszkleń zachodniej trybuny, dzięki czemu nie dokucza mieszkańcom bardzo zwartej zabudowy wokół stadionu. Na pozostałych trybunach za fasadą kryje się delikatna siatka, dzięki czemu widownia i podtrybunie są dobrze wentylowane.

Gursel Aksel Stadyumu

Niezwykłą funkcją tego stadionu jest otwarty dla mieszkańców dach. Ponieważ zabudowa Konak jest historycznie wyjątkowo gęsta, a otwartych przestrzeni brakuje, na dachu powstała ścieżka widokowa o długości 650 metrów. Tu, z wysokości ok. 30m, można znaleźć się tuż ponad dachami kamienic i z dala od zgiełku ulicy. Dach ma w sumie powierzchnię 16,6 tys. m2, z czego 5,25 tys. m2 to dach szklany, niezbędny dla nasłonecznienia murawy.

Udało się nawet stworzyć zieleń na dachu dla lepszego samopoczucia odwiedzających, choć efekt jest daleki od wstępnych zamierzeń. Cóż, realia budżetowe i logistyczne. A propos budżetu, inwestycja w stadion Gürsela Aksela pochłonęła ok. 219 mln lir, czyli w chwili inauguracji na początku 2020 ok. 150 mln zł. Co rzadkie w Turcji, pomimo trudności inwestycji nie było ani przekroczenia budżetu, ani harmonogramu.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2021

2020