Erzincan 13 Şubat Şehir Stadyumu

Pojemność12 981
Kraj Turcja
MiastoErzincan
Kluby24 Erzincanspor
Inauguracja 28.08.2022
Czas budowy 2018–2022
Koszt 138 mln TL (7,6 mln $)
Projekt Alper Aksoy Architects
Wykonawca Aras Grup
Adres Ataturk Mahallesi Ali Kemali Caddesi 356. Sokak, Erzincan, Erzincan 24180

Reklama

Erzincan 13 Şubat Şehir Stadyumu – opis stadionu

Jak powstał nowy stadion piłkarski w Erzincan?

W 2017 przedstawiono plany budowy nowego stadionu w Erzincan. Projekt przygotowało biuro Alper Aksoy Architects. Nowy obiekt miał stanąć w miejscu starego Erzincan 13 Şubat Stadyumu. W przeciwieństwie do poprzednika, nowy obiekt miał mieć typowo piłkarski układ, bez bieżni lekkoatletycznej. Dzięki budowie w miejscu starego stadionu, główny obiekt sportowy miasta pozostał w jego centrum, co jest rzadkością w przypadku nowo budowanych stadionów w Turcji, które zwykle powstają na obrzeżach.

Budowę rozpoczęto latem 2018 od rozbiórki starego stadionu. Głównym wykonawcą było Aras Grup. Koszt powstania stadionu to 138 mln lir tureckich, sfinansowany ze środków Ministerstwa Młodzieży i Sportu. Budowa miała się zakończyć w lipcu 2020, ale prace się przedłużyły (na co wpływ miała również pandemia COVID-19) i obiekt osiągnął stadium bliskie ukończenia dopiero latem 2021.

Kiedy otwarto nowy stadion piłkarski w Erzincan?

Otwarcia spodziewano się przed sezonem 2021/22, ale problemy m.in. z murawą czy krzesełkami spowodowały dalsze opóźnienia. Wątpliwości co do jakości krzesełek spowodowały konieczność ich wymiany, po której nadal kwestionowano ich jakość i ostatecznie wybrano inną firmę, która po raz kolejny zainstalowała nowe siedziska.

Stadion ostatecznie zainaugurowano 28 sierpnia 2022 meczem pierwszej kolejki sezonu 2022/23 2. Lig (trzeci poziom rozgrywkowy): 24 Erzincanspor – Tarsus İdman Yurdu SK 1:1. Ponieważ przed spotkaniem zdążono z instalacją nowych krzesełek tylko na trybunach wzdłuż boiska, spotkanie rozegrano przy wyłączonych trybunach za bramkami. Obiekt, podobnie jak i jego poprzednik, nazwany został na cześć 13 lutego (w tym dniu, w 1918 roku, Erzincan został wyzwolony spod rosyjskiej okupacji).

Jak wygląda nowy Erzincan 13 Şubat Şehir Stadyumu?

Stadion posiada jednopoziomowe trybuny, które otaczają boisko ze wszystkich stron. Pojemność trybun wynosi 12 981 widzów. Trybuna główna z lożami znajduje się po stronie zachodniej. Krzesełka na widowni są barwy białej oraz czerwonej. Nieduża liczba czarnych krzesełek tworzy napisy „Erzincan” oraz „24”. Wzdłuż górnej korony trybun, na całym obwodzie, ciągnie się przeszklony pawilon.

Trybuny są w pełni zadaszone. Dach od strony południowej jest przeszklony, wpuszczając więcej światła słonecznego na boisko. Z uwagi na dosyć chłodne zimy panujące w regionie, murawa została wyposażona w system podgrzewania. W pomieszczeniach stadionu znalazły się m.in. restauracje, sklepy, a także sale sportowe. Obiekt zwieńczono zewnętrzną elewacją. Pomimo prostokątnego układu trybun, z zewnątrz arena posiada owalny, opływowy kształt.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023

2022