Turcja: Od stycznia miejsca stojące legalne

źródło: własne [MK]; autor: michał

Turcja: Od stycznia miejsca stojące legalne Po latach obowiązywania zasady korzystania wyłącznie z miejsc siedzących, tureccy kibice od 2020 będą mogli oficjalnie stać. Usunięcie krzesełek za jedną bramką pierwsze zapowiedziało Göztepe, którego nowy stadion właśnie dodaliśmy.

Reklama

Turcja w styczniu oficjalnie dołączyła do krajów, w których miejsca stojące na stadionach są w pełni legalne. Drogę do tego otworzyło nowe prawo dotyczące bezpieczeństwa imprez masowych (ustawa 7182).

Choć to przepisy bardzo kontrowersyjne (bardzo restrykcyjne dla kibiców i rozszerzające możliwości policji), to rząd zmienił przy okazji definicję miejsca na widowni, dopuszczając numerowane miejsca na widowni bez krzesełek.

Turkey

W połowie stycznia formalności dopełniła turecka federacja piłkarska (TFF), która zmieniła kryteria infrastrukturalne dla stadionów wszystkich czterech szczebli zawodowego futbolu. Zapis „tylko miejsca siedzące” otrzymał brzmienie „tylko miejsca siedzące lub stojące (zależnie od zgody Ministerstwa Młodzieży i Sportu)”.

Jak więc widać kluby mogą pozbywać się krzesełek, ale tylko za zgodą rządu. Taki plan już w 2019 zgłaszało izmirskie Göztepe. Ponieważ zmiany przyszły za późno, zapadła decyzja o instalacji tymczasowych krzesełek (tańszych kubełkowych zamiast składanych) na południowej trybunie nowego stadionu na czas meczu otwarcia. Teraz, gdy przepisy pozwalają zmienić widownię, klub zamierza usunąć foteliki. Dzięki temu ma wpuścić na trybunę aż o 5 tys. ludzi więcej.

Turkey© Izmir Belediyesi

Reklama