Carl-Benz-Stadion

Pojemność27 000
12 000 (miejsca stojące)
15 000 (miejsca siedzące)
16 (miejsca dla niepełnosprawnych)
Kraj Niemcy
MiastoMannhiem
KlubySV Waldhof Mannheim
Inauguracja 1994 (Waldhof Mannheim – Hertha Berlin, 2-2)
Renowacje 2008
Projekt Folker Fiebiger (Fiebiger GmbH Architekten + Ingenieure)

Reklama

Carl-Benz-Stadion – opis stadionu

Plany budowy nowego stadionu w Mannheim pojawiły się już w 1979 roku, jednak długo nie udawało się wprowadzić ich w życie. Dopiero w 1992 ruszyła budowa, której efektem jest otwarty w 1994 roku stadion. Choć obiekt jest miejski, od początku gospodarzem był zespół SV Waldhof. Ze względu na skargi mieszkańców dotyczące uciążliwości meczów z dużą widownią, samorząd ograniczył liczbę imprez do 27 rocznie, z wyłączeniem ewentualnych wydarzeń międzynarodowych. To ograniczenie sprawia, że tylko jeden klub może rozgrywać tu mecze przez cały sezon i jest nim właśnie Waldhof. Z zastrzeżeniem, że umowy podpisywane będą tylko z najsilniejszymi klubami, więc utrata pozycji w regionie może oznaczać utratę stadionu.

Obiekt zaprojektowany przez Folkera Fiebigera otrzymał imię Carla Benza, twórcy Mercedesa, w ramach wdzięczności dla koncernu Daimler, który sfinansował nowy telebim w 2008. Patronat została nadany bezterminowo, ponieważ Benz był związany z miastem, w którym miał swój warsztat.

Od 1994 roku odbywały się tu nie tylko mecze Waldhof, lecz także mecze reprezentacji Niemiec (z Liechtensteinem w 1996 i Luksemburgiem w 1998) oraz spotkanie Pucharu Ligi Hertha-Schalke. Również żeńska reprezentacja grała tu dwukrotnie, a do tego stadion był areną Euro 2004 (U21).

Reklama

Zdjęcia