Arena Romeirão Mauro Sampaio

Pojemność17 230
Kraj Brazylia
MiastoJuazeiro do Norte
KlubyGuarani de Juazeiro, ADRC Icasa
Inauguracja 28.03.2022
Czas budowy 2019–2022
Koszt 89,5 mln R$ (18,8 mln US$)
Projekt Umpraum Projetos Integrados
Wykonawca Consórcio Estádio Romeirão (JZ Engenharia e Comércio LTDA, Talude Construções S/A, Hersa Engenharia e Serviços LTDA)
Adres Av. Pres. Castelo Branco, 4464 – Pirajá – Juazeiro do Norte

Reklama

Arena Romeirão – opis stadionu

Jak powstała Arena Romeirão?

W 2017 powstały plany przebudowy Estádio Municipal Mauro Sampaio (znanego też jako Romeirão), głównego stadionu w brazylijskim mieście Juazeiro do Norte. Pierwsze plany zakładały rozbudowę stadionu, przy zachowaniu jego dotychczasowego układu, z niestandardową, wąską bieżnią lekkoatletyczną. Ostatecznie jednak zdecydowano się na kompletną przebudowę i zmianę areny w typowo piłkarski obiekt.

W połowie 2019 przystąpiono do rozbiórki trybun starego stadionu, zainaugurowanego 1 maja 1970 (zachowano jedynie betonowe stopnie trybuny głównej po stronie zachodniej, które połączono później z resztą nowych trybun), a następnie rozpoczęto budowę nowego stadionu. Głównym wykonawcą obiektu było konsorcjum Estádio Romeirão, złożone z firm JZ Engenharia e Comércio LTDA, Talude Construções S/A oraz Hersa Engenharia e Serviços LTDA. Prace projektowe wykonała firma Umpraum Projetos Integrados.

Inauguracja nowego stadionu miała miejsce 28 marca 2022. W dniu otwarcia rozegrano mecz towarzyski, w którym piłkarze do lat 20, reprezentujący swój region (Cariri), zmierzyli się z reprezentacją Fortalezy, stolicy stanu, złożoną z zawodników do lat 23. Inauguracyjne spotkanie wygrał lokalny zespół (2:1). Koszt budowy stadionu, pokryty z budżetu stanu Ceará, wyniósł 89,5 mln R$ (ok. 20 mln więcej od początkowych założeń).

Czym charakteryzuje się Arena Romeirão?

Stadion posiada typowo piłkarski układ. Boisko ze wszystkich stron otoczone jest jednopoziomowymi trybunami. Trybuna główna, z dodatkowymi rzędami VIP oraz lożami, znajduje się po stronie zachodniej. Trybuna po przeciwległej stronie jest z kolei niższa o kilka rzędów z powodu ograniczeń przestrzennych. Obie trybuny wzdłuż boiska przykryte są białym, membranowym dachem, złożonym z półkolistych segmentów.

Trybuny wyposażono w plastikowe, składane krzesełka w kolorze seledynowym. Pojemność stadionu wynosi 17 230 widzów. Na trybunie za północną bramką umieszczono telebim, a pod zadaszeniem zamontowane zostały reflektory oświetleniowe.

Trybuna główna wyposażona jest w zaplecze z szatniami, lożami VIP, kabinami dla komentatorów i innymi udogodnieniami. Jej fasada ozdobiona została trójkątnymi wzorami. Przed trybuną główną powstały miejsca parkingowe. Na stadionie znajdują się też punkty gastronomiczne czy sanitariaty. Do trybuny za północną bramką przylega budynek, w którym ma się znaleźć piłkarskie muzeum.

Ponieważ stary stadion kojarzony był pod nazwą Romeirão, znalazło to odzwierciedlenie w nazwie nowego obiektu (Arena Romeirão), do której dodano człon honorujący Mauro Sampaio, byłego burmistrza Juazeiro do Norte, z którego inicjatywy wybudowano poprzedni obiekt (był on również nazwany jego imieniem).

Stadion położony jest w centrum miasta. Obiekt ma służyć przede wszystkim dwóm miejscowym klubom (Guarani oraz Icasa), a także rozgrywkom regionalnym, jest też przystosowany do organizacji meczów na poziomie międzynarodowym.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023