Wiadomości Tygodnia: Radomiak jak Spurs, stadion nad przepaścią, Kraków przepłaca

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Wiadomości Tygodnia: Radomiak jak Spurs, stadion nad przepaścią, Kraków przepłaca Najnowszy raport ze stadionów nad Wisłą i za Wisłą zaczniemy od Radomia, który oprócz pozyskania zawodnika Tottenhamu pozazdrościł Anglikom stadionu… Po prześlizgnięciu się przez nowości z Polski wybierzemy się w świat. Tam Saudyjczycy przerastają siebie samych, Amerykanie biją się o finał MŚ i nie tylko.

Reklama

Co nowego w Polsce?

Radomiak śladami… Tottenhamu

Zieloni sprowadzili niedawno młody talent z północnego Londynu, ale to nie wszystko, co Radom będzie miał wspólnego ze Spurs. Zabezpieczono bowiem 45 mln zł na dokończenie stadionu, który będzie otoczony ze wszystkich stron trybunami, podobnie jak Tottenham Hotspur Stadium. Nowy nabytek klubu, Luka Vusković, na razie nie zazna luksusu grania przy trybunach za bramkami, ale nie ma się co dziwić, że kibice wyczekują przetargu na ukończenie Stadionu im. Braci Czachorów.

Świetny rok stadionu Lecha

W drugiej połowie stycznia na stronie stadionu Lecha pojawiło się podsumowanie roku. Co w tym ciekawego? Otóż liczby, które naprawdę robią wrażenie, a także otwierają drzwi do dalszych sukcesów. Na obiekcie Kolejorza dopisywała nie tylko frekwencja podczas meczów - sukcesami zakończyły się również inne imprezy. Co się działo w 2023 roku przy Bułgarskiej, a co jest w planach na 2024?

Wiślacka studnia bez dna

W ubiegłym roku obiekt Wisły Kraków przeszedł modernizację, jednak nie oznacza to końca wydatków. W kolejce czekają inne elementy, które należy naprawić lub wymienić. Trzeba także utrzymywać w czystości nową fasadę budynku, aby ponownie nie stała się antyreklamą stadionu przy Reymonta. Miasto poznało oferty złożone w przetargu na wszystkie potrzebne prace. Wpłynęły jedynie dwie propozycje cenowe, a niższa z nich opiewa na kwotę ponad 1,2 mln zł.

Brak trybun = upadek Skry Częstochowa?

Częstochowski Urząd Miasta wydał miliony na modernizację stadionu Skry. Zabrakło jednak miejsca na trybuny, bo obiekt otoczony jest terenami kolejowymi. Brak trybun skutkuje nieuzyskaniem licencji, a bez niej Skra może wylądować na peryferiach polskiego futbolu. Prezes Skry żartuje, że Częstochowa słynie ze stalowych trybun na swoich stadionach, i taką trybunę chciałby mieć też na swoim obiekcie. Nie wydaje się to być złym pomysłem, jako że budowa takiej trybuny nie byłaby uzależniona od tego, czy miasto przejmie grunty od PKP, bo byłaby to konstrukcja przenośna.

Stadion Miejski w Krakowie im. Henryka Reymana© Grzegorz Kaliciak | Stadion Miejski w Krakowie im. Henryka Reymana 

Co nowego w Europie?

Klub Gerarda Pique w kropce?

Po wielu miesiącach dyskusji, kłótni i spekulacji, FC Andorra będzie miała stadion w… Andorze. Skąd zdziwienie? Jeszcze parę miesięcy temu były gwiazdor Barcelony groził wyprowadzką z Księstwa. Mimo że lokalizacja jest piękna, to bajkowo nadal nie jest. Klub będzie musiał pożegnać się z Estadi Nacional ze względu na plany przekształcenia areny w uniwersalny obiekt dla innych dyscyplin sportu. Obecnie toczą się rozmowy z właścicielami Borda Mateu, górskimi terenami położonymi kilka kilometrów od stolicy Andory.

Czy zobaczymy zaskakującą dyscyplinę sportową na Bernabeu?

Santiago Bernabéu w 2025 roku ma być gospodarzem meczu NFL. Jak się okazuje, to najprawdopodobniej niejedyne wydarzenie niedotyczące piłki nożnej, które w najbliższych latach odbędzie się na obiekcie Realu Madryt. Chodzi tutaj o organizację finału mistrzostw Europy w piłce ręcznej, które w 2028 roku odbędą się w Hiszpanii, Portugalii i Szwajcarii. Nie byłby to pierwszy mecz piłki ręcznej o takiej randze rozegrany na stadionie piłkarskim. 10 stycznia bieżącego roku mecz otwarcia Mistrzostw Europy rozgrywanych w Niemczech odbył się na Merkur Spiel-Arena w Düsseldorfie.

Estadi Nacional© stadiumgallery | Estadi Nacional

Niszczycielskie pokłosie orkanu Isha

Nad Szkocją przeszedł orkan Isha. Po wydaniu rzadkiego czerwonego alertu dla północno-wschodniej części kraju podczas burzy zarejestrowano wiatr o prędkości do 130 km/godz. Ibrox nie jest jedynym stadionem w Glasgow, który został uszkodzony przez złą pogodę. Ucierpiał także obiekt występującego w West of Scotland League Glasgow United - stadion został całkowicie zdewastowany. Uruchomiona została zbiórka za pośrednictwem strony GoFundMe, dzięki której klub będzie w stanie pokryć koszty i jak najszybciej wrócić do gry.

Problemy na Everton Stadium

Jak podaje Liverpool ECHO, elektrycy pracujący w doku Bramley Moore są uwikłani w spór dotyczący kwestii dotyczących wynagrodzenia i pracy w nadgodzinach. Schodzimy z budowy o 15:30, bo wtedy mija legalne osiem godzin naszej pracy. Robimy wszystko poprawnie. Jesteśmy wykwalifikowanymi pracownikami i chcemy godziwej płacy, - powiedział jeden z robotników. Drugi elektryk, który rozmawiał z ECHO w sprawie masowego strajku, stwierdził, że wezwania do podwyżki zostały zignorowane.

Ibrox Stadium© Lesterhobbes764 (CC BY-SA 4.0) | Ibrox Stadium

Co nowego w reszcie świata?

Bitwa trzech stadionów o finał mundialu w 2026 roku

Wydawało się, że wynik wyścigu o organizację finału Mistrzostw Świata jest już przesądzony. Tymczasem okazało się, że nie tylko szala przechyliła się w drugą stronę, ale też do gry powrócił trzeci stadion. Właściciel SoFi Stadium, mimo początkowej odmowy dostosowania obiektu do wymogów FIFA i konfliktu z tą federacją, miał przedstawić plany przebudowy stadionu. Zmiany te miałyby zbliżyć obiekt do spełnienia wymagań stawianych przez federację co do organizacji nie tylko samych mistrzostw, ale także finału. Kto wygra ten wyścig? Dowiemy się tego 4 lutego, gdy FIFA w specjalnej transmisji poda dokładny terminarz meczów i rozpiskę obiektów, które je ugoszczą.

Kontrowersyjny „przyszły cud świata” już w drodze?

Sportowe Las Vegas. Tak można nazwać projekt sportowego supermiasta Qiddiya. Saudyjczycy są zdecydowani, by ich nowy obiekt był wyjątkowy na skalę światową. Prezentują go jako pierwszy stadion na krańcu urwiska, pierwszy stadion łączący rozsuwane boisko, dach i ścianę z największą ścianą LED i najbardziej elastyczny stadion. Ma zajmować powierzchnię 197 000 m². Rozsuwana ściana LED ma w czasie meczów zapewniać widoki na zewnątrz, za to wraz z rozsuwanym boiskiem sprawi, że zorganizowanie koncertu na parę godzin przed meczem nie będzie problemem.

Qiddiya Stadium© Populous | Qiddiya Stadium

Chile i problematyczna nagroda pocieszenia

W grudniu ubiegłego roku FIFA przyznała Chile prawo do organizacji Mistrzostw Świata U20 w 2025 roku. Jednak władze tamtejszej federacji zdają się nie traktować tej decyzji jako nagrody, lecz kulę u nogi. Nominacja wymusi ponowną przebudowę Stadionu Narodowego i przynajmniej wybudowanie kompleksu treningowego dla reprezentacji narodowych. Oprócz niedostatków infrastrukturalnych istnieje groźba strajku Związku Zawodników Piłki Nożnej po zwiększeniu dopuszczalnej liczby obcokrajowców w klubach do sześciu i brakusprecyzowanego planu co do wyglądu kolejnego sezonu. Jakie jest jednak tło organizacji wielkich imprez w Ameryce Południowej i Północnej? Rozbite lustro, telefon do Baracka Obamy, łamanie tradycji FIFA i wiele więcej…

Spór na Estadio Azteca zagrozi organizacji mundialu?

W 1963 roku grupa osób wykupiła prywatne loże na będącym jeszcze w początkowej fazie budowy Estadio Azteca za 115 tys. meksykańskich pesos. W zamian na 99 lat od dnia inauguracji stadionu mieli mieć nieograniczony wstęp na mecze piłki nożnej, przedstawienia, wydarzenia i inne spektakle dowolnego rodzaju organizowane w stolicy Meksyku. Właściciele lóż nie są jednak obecnie pewni, jak budząca kontrowersje renowacja obiektu planowana na rok 2025 wpłynie na ich własność, ani czy FIFA zażąda opłaty za wstęp do nich podczas mundialu. Czy spór zakończy się happy endem?

Estadio Azteca© Gobierno CDMX | Estadio Azteca

Reklama