Anglia: Problemy z wynagrodzeniami dla pracowników na budowie stadionu Evertonu

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Anglia: Problemy z wynagrodzeniami dla pracowników na budowie stadionu Evertonu Jak podaje Liverpool ECHO, elektrycy pracujący na Bramley Moore Dock są uwikłani w spór dotyczący kwestii dotyczących wynagrodzenia i pracy w nadgodzinach. Nie jest to pierwszy przypadek konfliktu na budowie nowego stadionu Evertonu. Co się stało tym razem?

Reklama

Nie ma płacy, nie ma pracy

W środę 24 stycznia kilku elektryków pracujących na nowym stadionie Evertonu FC skontaktowało się z Liverpool ECHO i poinformowało, że około 150 pracowników opuściło budowę o 15:30. Jeden z elektryków, który prosił o zachowanie anonimowości, twierdził, że jest to spowodowane problemami z wynagrodzeniem i brakiem zapłaty za pracę w nadgodzinach.

Schodzimy z budowy o 15:30, bo wtedy mija legalne osiem godzin naszej pracy. Robimy wszystko poprawnie. Jesteśmy wykwalifikowanymi pracownikami i chcemy godziwej płacy, - powiedział jeden z robotników. Pracownicy planują w dalszym ciągu opuszczać teren stadionu o tej samej godzinie do czasu rozwiązania problemu. Mówi się, że do akcji przystąpili elektrycy pracujący dla trzech wykonawców. Drugi elektryk, który rozmawiał z ECHO w sprawie masowego strajku, stwierdził, że wezwania do podwyżki zostały zignorowane i właśnie on zajął stanowisko w sprawie. Mężczyzna, który pracuje w tym miejscu od około sześciu miesięcy, twierdził, że problemy trwają od kilku tygodni.

Everton Stadium w budowie© CP OVERVIEW

Budowa pod znakiem kontrowersji

To nie pierwszy raz, kiedy wokół budowy pojawiają się kontrowersje, a związek zawodowy Unite twierdził wcześniej, że firma budowlana uniemożliwia przedstawicielom wejście na teren budowy w celu rozmowy z pracownikami. Włodarze Laing O'Rourke zaprzeczyli tym słowom. W sierpniu 2022 roku odbyły się również protesty dotyczące reprezentacji związkowej, a Laing O'Rourke stwierdził wówczas, że uzna i wspiera prawo pracowników do przystępowania do związku zawodowego. ECHO zwróciło się do Lainga O'Rourke z prośbą o komentarz w sprawie roszczeń elektryków, lecz wykonawca odmówił komentarza.

Firma Laing O'Rourke, której misją jest bycie uznanym liderem innowacji i doskonałości w branży budowlanej, wygrała przetarg na budowę nowego stadionu Evertonu w 2020 roku. Obiekt ma znajdować się w niewielkiej odległości od centrum miasta i będzie w stanie pomieścić 52 888 kibiców. Everton przeniesie się do nowego domu wraz z rozpoczęciem sezonu 2025/2026.

Everton Stadium w budowie© CP OVERVIEW

Reklama