Anglia: Znany portal wybrał 100 najlepszych stadionów. Są zaskoczenia

źródło: FourFourTwo; autor: Miguel Ciołczyk Garcia

Anglia: Znany portal wybrał 100 najlepszych stadionów. Są zaskoczenia FourFourTwo, poświęcony sportowej tematyce portal, wybrał 100 najlepszych stadionów na Wyspach. Jak ironicznie stwierdził autor zestawienia „Jesteśmy przekonani, że nie będzie żadnych sporów”. Przejrzyjmy zatem, które stadiony znalazły się w rankingu.

Reklama

Jakie są zasady?

Założenia są proste. Oceniana jest atmosfera w dniu meczu na piłkarskich arenach. A ile jest stadionów? Na naszej stronie znajdziecie 125 obiektów z Anglii, 33 ze Szkocji i 7 z Walii, łącznie 165 aren. Jest więc z czego wybierać!

W praktyce oczywiście zestawienie jest bardzo subiektywne, bo dla jednego fana będzie liczyła się nowoczesność, inny będzie zachwalał stare mury chwiejącego się obiektu, a trzeciego zainteresują atrakcje w dniu meczu. W obliczu tego autor rankingu Chris Flanagan zakrzyknął anyway i zabrał się do oceniania.

Kto na końcu?

Zestawienie otwiera zainaugurowany w 2020 roku Plough Lane sklasyfikowany na 100. miejscu, którego największą zaletą ma być to, że nie znajduje się w Milton Keynes ani Kingston. Na obiekcie gra AFC Wimbledon występujący w League Two, czyli czwartym poziomie rozgrywek.

Zaskoczeniem jest 98. pozycja MKM Stadium, który jest przyzwoitym obiektem drugoligowego Hull City. Niewiele lepiej, bo na 90. miejscu plasuje się w rankingu Vicarage Road. Lepszą atmosferę niż obiekty drużyn z Championship zapewnia według autora… boisko, nawet nie stadion, należące do Eriskay AFC. Położone na szkockiej wyspie Eriskay, zapewnia piękne widoki na morze, ale kibice nie mają nawet gdzie usiąść.

Plough Lane© The Ball is Round | Plough Lane

Kto najniżej z najlepszych lig?

Na 79. i 78. miejscach znajdziemy obiekty dwóch najlepszych walijskich drużyn - należący do Swansea City Swansea.com Stadium o pojemności 21 088 miejsc, a zaraz po nim Cardiff City Stadium, na którym swoje mecze rozgrywa, co nietrudno zauważyć, Cardiff City. Tuż za nimi można znaleźć St James Park na 80. pozycji.

Z kolei spośród obiektów Premier League najsłabiej wypada Turf Moor, na którym mecze rozgrywa 19. w tabeli Burnley. Obiekt jest na 67. pozycji zestawienia, a za nim, na 64., pozycji jest kolejny pierwszoligowy stadion, należący do Crystal Palace Selhurst Park. Co ciekawe, de facto najniżej z pierwszej ligi wypada London Stadium, na którym gra West Ham, bo… w ogóle nie ma go w zestawieniu!

London Stadium© Justin Geyser | London Stadium

Malownicze boiska pokonują profesjonalne stadiony

Dokładnie w połowie stawki znajduje się otwarty w 2020 roku Gtech Community Stadium, na którym gra pierwszoligowy Brentford, wyprzedza go jednak Cae Clyd. Zanim uplasowane na 46. miejscu boisko stało się domem Blaenau Ffestiniog Amateur F.C. było… wysypiskiem śmieci. Od 1956 roku można podziwiać tam nie tylko piękne widoki na okolicę, ale też mecze piłki nożnej.

Podobna sytuacja zaistniała wyżej w rankingu, bo zajmujące 41. miejsce boisko Earls Orchard wyprzeda o jedną pozycję słynny Stadium of Light, na którym gra w Championship historyczny Sunderland. Boisko położone u stóp prawie tysiącletniego Richmond Castle oferuje jednak niesamowite widoki, a kibice przyjezdni nieraz pewnie przegapili akcję bramkową patrząc na historyczne mury.

I jeszcze jeden taki przypadek - Etihad Stadium, monumentalny obiekt Manchesteru City zajął dopiero 36. miejsce, a Blendy Park, boisko Garw S.B.G.C., którego szatnie są w… dwupiętrowej starej chacie, sklasyfikowano na 32. pozycji. Zarówno stadion The Citizens, jak i resztę obiektów Premier League pokazaliśmy w naszym filmie, omawiającym wszystkie areny obecnego sezonu najlepszej ligi piłkarskiej w Anglii:

Zaskoczenia i kontrowersje

Zbliżając się do ścisłej czołówki, na 28. miejscu jest Hampden Park, szkocki stadion narodowy, a na 26. King Power Stadium walczącego o powrót do Premier League Leicester City. Wśród dużych, najlepszych stadionów znajdziemy jeden wyjątek - The Dripping Pan, mieszczący zaledwie 3000 widzów.

Poza pierwszą dziesiątką znalazły się m.in Goodison Park (19. pozycja), Easter Road Stadium (18.), Stamford Bridge (13.) a nawet Emirates Stadium (11.). Tak z kolei według autora prezentuje się 10 najlepszych aren w Wielkiej Brytanii pod względem atmosfery:

Poz.ObiektKlubPojemnośćKraj
 1. Ibrox Stadium Rangers FC 50 817 Szkocja
 2. Celtic Park Celtic FC 60 832 Szkocja
 3. Anfield Liverpool FC 54 362 Anglia
 4. Craven Cottage Fulham FC 22 384 Anglia
 5. Old Trafford Manchester United FC 74 310 Anglia
 6. Villa Park Aston Villa FC 42 657 Anglia
 7. Tottenham Hotspur Stadium Tottenham Hotspur FC 62 850 Anglia
 8. St. James’ Park Newcastle FC 52 305 Anglia
 9. Tynecastle Park Heart of Midlothian FC 19 852 Szkocja
 10. Wembley Stadium Reprezentacja Anglii 90 000 Anglia

Reklama