Frekwencje: Najciekawsze liczby Rankingu 10+ (cz. 1)

źródło: własne; autor: redakcja

Frekwencje: Najciekawsze liczby Rankingu 10+ (cz. 1) Zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi liczbami tegorocznego Rankingu 10+ w nietypowym ujęciu. W poniższym artykule znajdziecie statystyki przedstawione w formie liczbowej i graficznej. Najlepsze ligi, najlepsze kluby – kto zyskał najwięcej widzów, a kto stracił?

Reklama

Sprawdź Ranking 10+ w tradycyjnej formie, jako listę 229 klubów Europy o frekwencji powyżej 10 tys. widzów na mecz!

Tabela 1. Największy przyrost widowni

Niesamowity skok zanotowało w minionym sezonie francuskie Lille, którego widownia wzrosła aż o 139%, oczywiście dzięki przeprowadzce na większy stadion. Podobny ruch spowodował wzrosty w Groznym, Kijowie oraz Brighton, gdzie trybuny rozbudowano po zaledwie roku istnienia.

Lech Poznań może być dumny ze swoich kibiców, którzy w walce o mistrzostwo Polski przychodzili o dokładnie połowę liczniej niż przed rokiem. Podobny sukces pod względem widowni odnotowało paryskie PSG czy odeski Czornomorec, który powrócił do europejskich pucharów.

Kolejny rekord sprzedaży pobiło tureckie Galatasaray, podczas gdy awanse wyniosły na wyżyny sprzedaż biletów w Dusseldorfie, Frankfurcie, czy Reading. Poniżej pełna lista 15 klubów z największym przyrostem w Europie.

Infografika największy przyrost widowni

 

Tabela 2. Największy spadek widowni

Awans do Bundesligi daje wzrost, ale spadek z niej może oznaczać ogromną stratę. Tak jest w przypadku Herthy i Kaiserslautern, które z sezonu na sezon przestało oglądać ponad 10 tys. widzów!

Dla RC Lens strata to nie tylko skutek ciągłej gry w drugiej lidze, ale też znacznego wzrostu u sąsiadów zza między – w mgnieniu oka w regionie najsilniejszym klubem zostało Lille, podczas gdy przez lata supremacja Lens wydawała się niepodważalna.

Na równi pochyłej jest Alemannia Aachen. Klub z roku na rok pikuje w dół, aktualnie nie mając już płynności finansowej i nie mogąc sobie pozwolić nawet na grę na własnym stadionie. Poniżej pełna lista:

Infografika największy spadek widowni

 

Tabela 3. Liderzy krajowi

Choć lig ze średnią widownią „10+” jest w Europie tylko 14, to w mniejszych ligach również można znaleźć duże kluby. Oto lista liderów w krajowych rozgrywkach we wszystkich krajach Europy, w których choć jeden klub przekroczył widownię rzędu 10 tys. widzów.

Infografika liderzy krajowi

Komplet infografik znajdziesz w albumie na facebooku!

Reklama