Dacia Arena (Stadio Friuli)

Pojemność25 144
Kraj Włochy
MiastoUdine
KlubyUdinese FC
Inauguracja 17.01.2016 (Udinese - Juventus, 0-4)
Czas budowy 05.06.2013 - 12.2015
Koszt 22 mln €
Projekt Area Progetto Associati
Wykonawca Consorzio Cooperative Costruzioni, Presystem, I.CO.P.
Adres P.le Argentina, 3 localita Rizzi - Udine

Reklama

Dacia Arena – opis stadionu

Plany gruntownej przebudowy Stadio Friuli powstawały już w pierwszych latach XXI wieku, gdy Włosi marzyli o organizacji Mistrzostw Europy. Jednak kandydatury do Euro 2012 i 2016 nie uzyskały uznania UEFA. Zaledwie kilkanaście dni po drugiej porażce właściciel Udinese podpisał więc wstępne porozumienie z miastem, że on na własny koszt przeprowadzi projekt.

Mówiło się nawet o kwotach rzędu 50 mln €, jednak klub podjął starania, by budżet zoptymalizować. W 2012 Udinese podpisało z samorządem umowę o przejęciu obiektu na 99 lat, stając się trzecim we Włoszech prywatnym właścicielem stadionu.

Również w 2012 powstała pierwsza koncepcja, zgodnie z którą stadion miał być bardzo skromny. Z nasypami zamiast przestrzeni użytkowych, z minimum infrastruktury. Ostatecznie ten pomysł zarzucono na rzecz stworzenia dodatkowych powierzchni na poziomie murawy (poniżej gruntu). Dlatego kibice z trzech stron boiska wchodzą specjalnymi kładkami, właśnie nad powstałymi poniżej strefami przeznaczonymi pod komercję.

Pierwsze prace budowlane ruszyły w czerwcu 2013 roku, gdy usunięto nieużywaną bieżnię lekkoatletyczną, a boisko zostało przysunięte do zachodniej trybuny i jej słynnego 200-metrowego łuku. Gruntownie odnowiona trybuna została jedynym elementem starego stadionu pozostawionym na kolejne lata.

Z powodu biurokracji dopiero w czerwcu 2014 udało się zacząć budowę nowej trybuny północnej i kolejno wschodniej. Obie zostały otwarte po zaledwie roku. Ostatnia – północna, na początku stycznia 2016. Tak szybkie postępy prac były możliwe dzięki konstrukcji prawie w całości wykonanej z żelbetowych prefabrykatów. Ich montaż postępował bardzo szybko i został zwieńczony efektowną elewacją z satynowanej stali nierdzewnej. Ponad 10 tys. paneli tworzy „diamentową” elewację, która mieni się zależnie od pory dnia lub podświetlenia.

Jak Dacia Arena prezentuje się na tle pozostałych stadionów Serie A?

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2022

2020

2017

2016