Włochy: Stadion Serie A chroni środowisko

źródło: Stadiony.net ; autor: Kuba Kowalski

Włochy: Stadion Serie A chroni środowisko Ponad 2400 najnowocześniejszych paneli słonecznych zostanie zainstalowanych na dachu stadionu Udinese do października, czyniąc obiekt samowystarczalnym energetycznie. Docelowo obiekt ma stać się punktem odniesienia w Europie dla innych klubów.

Reklama

Udinese wskazuje drogę

Stadion Udinese będzie zasilany energią słoneczną. Klub rodziny Pozzo i jego partner Bluenergy Group ogłosili rozpoczęcie prac nad systemem fotowoltaicznym na dachu stadionu należącego do klubu. Ponad 2400 najnowocześniejszych paneli słonecznych będzie produkować średnio około 3000 kWh dziennie, dzięki czemu obiekt będzie samowystarczalny pod względem energetycznym. Stadion, który został odnowiony w 2013 roku, ma stać się punktem odniesienia w Europie dla przyszłych obiektów pod względem designu, wielofunkcyjności, bezpieczeństwa oraz zrównoważenia środowiskowego i ekonomicznego.

Inwestycja obejmuje instalację 2 409 paneli słonecznych o łącznej powierzchni 4 615 metrów kwadratowych. Instalacja paneli zostanie podzielona na dwie równoległe sekcje rozmieszczone na dachu, a ich umiejscowienie będzie pasować do architektury stadionu zaprojektowanej przez Studio Casamonti. Zespół odpowiedzialny za przedsięwzięcie rozważa również możliwość zintegrowania parku akumulatorów o mocy 330 kW, który będzie przydatny do zapewnienia wydłużonych cykli ładowania i rozładowania oraz zwiększenia potencjału tej instalacji dzięki systemom magazynowania.

Kibice Udinese, którzy zwykle licznie gromadzą się na trybunach, są również zainteresowani nowościami na stadionie. Obiekt nie zapełnia się jednak zazwyczaj do ostatniego miejsca.

Bluenergy Stadium (Stadio Friuli)© Udinese Calcio

Nowe rozwiązania, nowa nazwa

Stadion Bluenergy (firma energetyczna niedawno nabyła prawa do nazwy obiektu) jest kandydatem do bycia wiodącym obiektem sportowym dla włoskiej piłki nożnej w wyzwaniu redukcji emisji CO2 do zera. Wraz z Udinese Calcio możemy powiedzieć, że jesteśmy dumni z bycia promotorami i realizatorami systemu pozyskiwania energii, który jest w stanie połączyć zrównoważony rozwój, efektywność energetyczną i zwrot z inwestycji - wyjaśniła Alberta Gervasio, CEO Bluenergy Group.

Oprócz wielu działań, które wykonujemy na co dzień, udział w tym projekcie sprawia, że stajemy się coraz bardziej aktywną częścią lokalnego rozwoju gospodarczego. Obecnie zrównoważony rozwój jest ważnym aspektem w życiu firm i osób prywatnych i stanowi wymierną inwestycję zarówno pod względem jakości życia, jak i zwrotu ekonomicznego na danym terytorium.

Bluenergy Stadium (Stadio Friuli)© Udinese Calcio

Pionierski stadion - wizytówka Udine

Stadion w tym mieście jest jednym z najnowocześniejszych we Włoszech. Jest imponujący zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Plany gruntownej przebudowy Stadio Friuli zaczęły pojawiać się na początku 2000 roku, kiedy Włochy złożyły ofertę organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Stadion został uwzględniony w ofertach z 2012 i 2013 roku, ale obie zostały odrzucone przez UEFA.

Zaledwie kilka dni po drugiej nieudanej próbie, właściciel Udinese Giampaolo Pozzo podpisał wcześniejsze porozumienie z miastem Udine, przewidujące partnerstwo, w którym biznesmen sam pokryłby koszty przebudowy w zamian za własność gruntu stadionu. Umowa została ostatecznie potwierdzona w 2012 roku, dzięki czemu klub wydzierżawił budynek na 99 lat i stał się trzecim prywatnym podmiotem we Włoszech, który stał się właścicielem dużego stadionu.

Reklama