Estadio La Portada

Pojemność18 243
360 (Miejsca dla VIP-ów)
Kraj Chile
MiastoLa Serena
KlubyClub de Deportes La Serena
Inauguracja 13.05.2015 (CD La Serena - Club Atlético San Martín)
Czas budowy 2013-2015
Koszt 14,25 mln $
Projekt Gerardo Marambio Cortés, Claudio Aceituno Husch , Ivette González González, Mauricio Concha Martinez

Reklama

Estadio La Portada – opis stadionu

Pierwszy stadion w tej lokalizacji powstał w 1952 roku, jednak przez lata jego konstrukcja została naruszona przez trzęsienia ziemi i regularne użytkowanie. Dlatego obiekt zgłoszono do programu Chilestadios, w ramach którego powstało kilkanaście nowych aren w tych miastach, gdzie były potrzebne. Na początku 2013 stare trybuny zburzono w całości, a nowy obiekt obrócono minimalnie na wschód, by był równoległy do istniejącego układu dróg.

Zaprojektowany przez architektów zatrudnionych w Narodowym Instytucie Sportu (IND) stadion jest prosty i oryginalny jednocześnie. Dolny poziom widowni mieści 5 tys. widzów, a górny – pocięty na niezależne od siebie sektory – ok. 13 tysięcy. Całość spaja lekki dach, który ma skromną powierzchnię ok. 8 tys. m2. Jego główną rolą jest jednak dawanie cienia, nie ochrona przed deszczem.

Budowę stadionu udało się ukończyć w maju 2015, w sam raz na Copa America 2015 organizowane w Chile. Zgodnie z założeniami projektu spełnia najważniejsze wymogi FIFA i IAAF dla imprez międzynarodowych.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2016

2015