Nowe stadiony: Czwórka z Chile

źródło: własne; autor: michał

Nowe stadiony: Czwórka z Chile Od „największego stadionu poza Santiago” po nieco mniejsze, ale genialnie położone stadiony. Poznajcie najnowsze dodatki z pięknego Chile, gdzie właśnie zaczęły się mecze Copa America!

Reklama

Estadio Alcaldesa Ester Roa Rebolledo, Concepción (30 448)

Chile

Gdy go planowano w drugiej połowie lat 50., miał być jednym z największych stadionów w kraju. Z pojemnością 35 tys. widzów na dwupoziomowych trybunach Estadio Collao (nazwa pochodziła od lokalizacji) był rzeczywiście najbardziej imponującym chilijskim stadionem poza Santiago.

ChileBudowa zakończyła się w 1962, gdy Chile organizowało Mistrzostwa Świata. Niestety, mimo wielkich ambicji, Concepción ostatecznie nie znalazło się na liście miast-gospodarzy. Ze stadionu korzystało za to wiele klubów, przede wszystkim Universidad, CD Concepción i Fernández Vial.

Niestety, wielki rozmiar stał się z czasem problemem stadionu, który był drogi w utrzymaniu. Na domiar złego, Concepción ma problem nieznany w wielu innych miejscach Chile – częste opady deszczu. Drewniane ławki bez zadaszenia szybko się niszczyły, a widzowie przy niepogodzie nie mogli usiedzieć na trybunach.

Dlatego w listopadzie 2012 ruszyła gruntowna modernizacja, w ramach której górne trybuny (dotąd tylko wzdłuż boiska) połączono nowymi sektorami na łukach. Powstał długo wyczekiwany dach dla widzów, a przeprofilowane nieznacznie trybuny pomieściły niewiele mniej niż stadion mógł gościć wcześniej – 30 tys. widzów. Modernizacja umożliwiła stadionowi odegranie jednej z głównych ról podczas Copa America 2015.

 

Estadio Sausalito, Viña del Mar (23 423)

Chile

Rzadko spotyka się stadiony położone tak malowniczo – od zachodu piękna laguna, a od wschodu zalesione wzgórza, na których opiera się wschodni łuk. To tu w 1929 powstał jeden z najbardziej znanych stadionów Chile. W początkowym układzie trybuny okalały boisko i tor kolarski.

Na widowni było miejsce dla prawie 20 tysięcy widzów, jednak wielokrotnie ta liczba była przekraczana.  W rekordowym 1976 roku mecz Evertonu z Colo-Colo oglądało ponad 30 tysięcy widzów. Wśród wielkich wydarzeń organizowanych na tym obiekcie były Mistrzostwa Świata 1962 oraz Copa America 1991.

Niestety, w 2010 podczas trzęsienia ziemi stadion poważnie ucierpiał. Pojemność zredukowano do 7 tysięcy, a znad głównej trybuny zniknął dach. W 2012, w ramach przygotowań do Copa America 2015 oraz Mundialu U17 2015 zapadła decyzja o przebudowie. Choć trybuny zachowały historyczny układ, to powstały prawie w 100% od podstaw – wymieniono niemal wszystko, a w miejscu dawnego toru kolarskiego powstały dodatkowe rzędy widowni. Nowa główna trybuna pozwoliła spełnić międzynarodowe normy, a do czerwca 2015 stanęły też maszty oświetleniowe.

 

Estadio Elias Figueroa, Valparaiso (21 113)

Chile

Stadion znajduje się w najbardziej wysuniętym w morze miejscu Valparaiso, dzielnicy Playa Ancha. Dlatego przez lata był nazywany właśnie Estadio Playa Ancha. Pierwotny stadion powstał w 1931 roku, a wyjątkowość zawdzięczał efektownie zdobionej fasadzie głównej trybuny.

Jej front zachowano w 2012, gdy ruszyła rozbiórka dawnego obiektu. Stare trybuny zostały zrównane z ziemią, a w ich miejscu stanęły nowe, wyższe i bardziej strome.  Żelbetowa konstrukcja jest prostsza od tej starej, która charakteryzowała się eleganckimi arkadami. Jednak standard trybun jest znacznie lepszy. Zadaszona główna „zrosła się” z zabytkowym budynkiem z 1931 na początku 2014 roku, gdy stadion został ukończony.

Historycznie stadion nosił nazwy Miejski (Municipal, do 2005) i Regionalny (Regional, do 2012), ale po ponownym otwarciu z nowymi trybunami przyjął imię Eliasa Figuroi, najlepszego piłkarza w historii Chile, urodzonego właśnie w Valparaiso.

Gospodarzem jest istniejący już od XIX wieku klub Santiago Wanderers, którego mecze stanowią trzon kalendarza imprez. Stary stadion gościł między innymi Mistrzostwa Świata Juniorów 1987 czy Copa America 1991. Nowy w rok po otwarciu był już gotowy na Copa America 2015.

 

Estadio La Portada, La Serena (18 243)

Chile

Pierwszy stadion w tej lokalizacji powstał w 1952 roku, jednak przez lata jego konstrukcja została naruszona przez trzęsienia ziemi i regularne użytkowanie. Dlatego obiekt zgłoszono do programu Chilestadios, w ramach którego powstało kilkanaście nowych aren w tych miastach, gdzie były potrzebne. Na początku 2013 stare trybuny zburzono w całości, a nowy obiekt obrócono minimalnie na wschód, by był równoległy do istniejącego układu dróg.

ChileZaprojektowany przez architektów zatrudnionych w Narodowym Instytucie Sportu (IND) stadion jest prosty i oryginalny jednocześnie. Dolny poziom widowni mieści 5 tys. widzów, a górny – pocięty na niezależne od siebie sektory – ok. 13 tysięcy. Całość spaja lekki dach, który ma skromną powierzchnię ok. 8 tys. m2. Jego główną rolą jest jednak dawanie cienia, nie ochrona przed deszczem.

Budowę stadionu udało się ukończyć w maju 2015, w sam raz na Copa America 2015 organizowane w Chile. Zgodnie z założeniami projektu spełnia najważniejsze wymogi FIFA i IAAF dla imprez międzynarodowych.

Reklama