Estadio Municipal de Concepción Alcaldesa Ester Roa Rebolledo (Estadio de Collao)

Pojemność30 448
Kraj Chile
MiastoConcepción
KlubyCD Universidad de Concepción, CD Concepción, CD Arturo Fernández Vial
Inauguracja 16.09.1962
Czas budowy 1959-1962
Renowacje 2004, 11.2012-06.2015
Projekt Mario Recordón (1962)

Reklama

Estadio Municipal de Concepción – opis stadionu

Gdy go planowano w drugiej połowie lat 50., miał być jednym z największych stadionów w kraju. Z pojemnością 35 tys. widzów na dwupoziomowych trybunach Estadio Collao (nazwa pochodziła od lokalizacji) był rzeczywiście najbardziej imponującym chilijskim stadionem poza Santiago.

Budowa zakończyła się w 1962, gdy Chile organizowało Mistrzostwa Świata. Niestety, mimo wielkich ambicji, Concepción ostatecznie nie znalazło się na liście miast-gospodarzy. Ze stadionu korzystało za to wiele klubów, przede wszystkim Universidad, CD Concepción i Fernández Vial.

Niestety, wielki rozmiar stał się z czasem problemem stadionu, który był drogi w utrzymaniu. Na domiar złego, Concepción ma problem nieznany w wielu innych miejscach Chile – częste opady deszczu. Drewniane ławki bez zadaszenia szybko się niszczyły, a widzowie przy niepogodzie nie mogli usiedzieć na trybunach.

Dlatego w listopadzie 2012 ruszyła gruntowna modernizacja, w ramach której górne trybuny (dotąd tylko wzdłuż boiska) połączono nowymi sektorami na łukach. Powstał długo wyczekiwany dach dla widzów, a przeprofilowane nieznacznie trybuny pomieściły niewiele mniej niż stadion mógł gościć wcześniej – 30 tys. widzów. Modernizacja umożliwiła stadionowi odegranie jednej z głównych ról podczas Copa America 2015.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2015