Stadion Roku 2015: Poznaj kandydata – Estadio La Portada

źródło: własne | MK; autor: michał

Stadion Roku 2015: Poznaj kandydata – Estadio La Portada Nad Chile rozpływaliśmy się kilka razy, ponieważ niewielkim kosztem odmienili swoje stadiony. Ten opisywany dziś jest świetnym przykładem, że można osiągnąć dobrą jakość i nie przepłacić.

Reklama

Za niewiele ponad 50 milionów złotych zbudować stadion na 18 tysięcy widzów – czy jakiemuś polskiemu miastu się to udało? Nie i nie ma się czego wstydzić. Mało gdzie na świecie tak ekonomicznie można postawić stadion o przyzwoitym standardzie.

To „mało gdzie” to między innymi Chile, gdzie Estadio La Portada powstało za 53 mln (przeliczenie w chwili otwarcia). Już tym faktem stadion zasługuje na uznanie, a do tego jest ciekawy architektonicznie i z nawiązką spełnia oczekiwania. Wystarczy, by zachęcić Was do głosowania na stadion w La Serenie?

Estadio La Portada

Inwestycja zrealizowana w latach 2013-2015 była częścią jednego z trzech znanych nam chilijskich programów przebudowy stadionów. Cel to dostarczenie każdemu dużemu miastu dobrej jakościowo infrastruktury do sportów zawodowych i amatorskich. I ten cel udało się zrealizować w La Serenie, która dzięki nowemu stadionowi była najdalej wysuniętym na północ miastem Copa America 2015.

Estadio La Portada

Jeśli znacie chilijskie stadiony, to nie zdziwi Was na pewno skromny daszek nad trybunami. Jego celem nie jest ochrona przed deszczem, ale zapewnienie cienia w porze rozgrywania meczów. Dodatkowo lekka konstrukcja służy za nośnik sztucznego oświetlenia, by nie trzeba było stawiać wysokich masztów.

Estadio La Portada

Trybuny lekkoatletyczne to minus dla piłkarzy, ale na tym stadionie jak mało gdzie udało się osiągnąć dobrą widoczność z większości miejsc na górnym poziomie, o czym zaświadczą fani choćby Argentyny, którzy licznie go odwiedzili podczas Copa America.

Rozczłonkowane sektory zapewniają dobrą wentylację, podobnie zresztą jak brak elewacji poza zachodnią trybuną. Tylko z tej strony główny budynek i część sektorów ozdobiła czerwona siatka, bo też tylko z zachodu stadion jest eksponowany.

Estadio La Portada

Z pozostałych stron przechodnie go nie widzą, jest skryty za zabudową. I choć to największy pod względem powierzchni budynek w centrum miasta, udało się uniknąć efektu przytłoczenia okolicy. Konstrukcja nie dominuje, a jej rytmiczny charakter pomaga wpisać się w otoczenie.

Sponsor główny
Forum Seating

Reklama