Estadio Carlos Dittborn

Pojemność9 746
Kraj Chile
MiastoArica
KlubyCD San Marcos de Arica
Inauguracja 15.04.1962
Renowacje 2013-2014
Projekt Bresciani Valdés
Adres Av. 18 de Septiembre 2000, Arica, Chile

Reklama

Estadio Carlos Dittborn – opis stadionu

Najdalej wysunięte na północ miasto Chile ma bogate tradycje piłkarskie, a największy stadion w Arice był jednym z gospodarzy Mistrzostw Świata 1962. Według nieoficjalnych informacji miasto wybrano do tej roli z uwagi na bliskość Peru, które niespodziewanie przegrało w kwalifikacjach z Kolumbią. Na tym obiekcie w ćwierćfinale Chile pokonało ZSRR.

Od tamtego okresu nie zmienił się w znaczący sposób – te same niskie żelbetowe trybuny do dziś okalają boisko z bieżnią. W latach 2013-2014 obiekt przeszedł jednak kompletną modernizację, w ramach której całą konstrukcję odświeżono, a trybuna główna otrzymała nowe zadaszenie i poprawione zaplecze. Istniały również plany pełnego zadaszenia trybun, jednak nie doczekały się dotąd realizacji.

Na co dzień obiekt jest wykorzystywany przede wszystkim do meczów piłkarskich klubu San Marcos, który większość swej historii spędził w chilijskiej drugiej lidze.

Patronem stadionu jest Carlos Dittborn Pinto. W chwili otwarcia stadionu w kwietniu 1962 był prezydentem komitetu organizacyjnego Mistrzostw Świata, wcześniej też liderem CONMEBOL. Zmarł wskutek ataku serca zaledwie dwa tygodnie po otwarciu obiektu.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2015