Estadio Libertadores de América (La Doble Visora)

Pojemność48 069
Kraj Argentyna
MiastoAvellaneda
KlubyCA Independiente
Inauguracja 28.10.2009 (Independiente - Colón, 3-2)
Czas budowy 2007-2017
Koszt 50 mln $ ?
Projekt Ezequiel Fernandez Dorado
Adres Ricardo Enrique Bochini 751, Avellaneda, Buenos Aires, Argentina

Reklama

Estadio Libertadores de América – opis stadionu

Stary Estadio Libertadores de America powstał w 1928 jako pierwszy w Argentynie wzniesiony na żelbetowych trybunach. Większość widowni znajdowała się w ziemnej niecce, dzięki czemu budowa była ekonomicznie racjonalna dla Independiente. Przez większość swojego istnienia nosił przydomek „La Doble Visera de Cemento”, którą zawdzięczał dwuczęściowemu dachowi.

Zasłużony dla argentyńskiej piłki obiekt doczekał swojego końca już w XXI wieku. Dokładnie 80 lat od startu projektu „Doble Visera”, w 2005, pojawił się pomysł budowy zupełnie nowego stadionu. Projekt stworzył architekt i jednocześnie kibic Independiente, Ezequiela Dorado w 2007 roku. Początkowo uznany za zbyt drogi, ostatecznie w tylko częściowo okrojonej formie trafił do realizacji.

W drugiej połowie 2007 zaczęło się burzenie starych trybun, pomijając jedynie tę wschodnią, zostawioną tymczasowo dla kibiców. Jeszcze przed końcem roku pojawiły się pierwsze prefabrykaty trybuny zachodniej, później ruszyła budowa północnej i południowej. Trzy nowe trybuny otwarto w październiku 2009 roku, umożliwiając wyburzenie tej czwartej, na wschodzie. W każdym z czterech narożników między dwupoziomowymi trybunami przewidziano wieże, a każda z czterema balkonami dla klientów biznesowych.

Budowę trzeba było etapować, by klub mógł grać na stadionie w trakcie prac. Innym istotnym warunkiem było jednak finansowanie. Samo rozpoczęcie inwestycji było możliwe dzięki sprzedaży dwóch kluczowych zawodników Independiente – Sergio Aguero oraz Oscara Ustariego za łączną sumę ok. 35 mln €. Całkowity koszt stadionu nie jest jeszcze znany, ponieważ po zakończeniu prac żelbetowych w 2016 przyjdzie jeszcze pora na instalację dachu nad trybunami.

Stadion stoi zaledwie 200m na południowy zachód od Estadio President Perón!

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2011