Anglia: Bezpieczne miejsca stojące od 2022 roku

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Anglia: Bezpieczne miejsca stojące od 2022 roku O wprowadzeniu możliwości oglądania meczów na stojąco mówiło się już od jakiegoś czasu. W 2019 roku rząd zapewniał o rychłej zmianie przepisów, jednak na zmiany w prawie przyszło czekać ponad 2 lata.

Reklama

1 stycznia 2022 roku ruszy program pilotażowy, umożliwiający kibicom oglądanie meczów na stojąco. Środowa decyzja rządu jest pokłosiem kampanii prowadzonej przez Stowarzyszenie Kibiców Piłki Nożnej (FSA), które przez prawie 32 lata usilnie zabiegało o dopuszczenie do użytku na angielskich stadionach, tzw. bezpiecznych miejsc stojących.

Do 6 października kluby z Anglii, grające w dwóch najwyższych klasach rozgrywkowych, będą mogły wysyłać swoje zgłoszenia uczestnictwa w programie. Wstępnie zainteresowane są już Manchester United i Wolverhampton Wanderers, które mają już na swoich stadionach zainstalowane siedziska z poręczami. Takimi miejscami dysponują także Chelsea, Liverpool, Manchester City i Tottenham.

safe standing© Justin Gill

Dzięki zmianie przepisów skończy się trwający od 1994 roku zakaz stania podczas widowisk piłkarskich, który dotyczył lig w Anglii i Walii. Był on pokłosiem tzw. Raportu Taylora, który został sporządzony po katastrofie na Hillsborough w 1989 roku.

Urząd ds. Bezpieczeństwa Obiektów Sportowych (SGSA) określił wymagania, jakie musi spełnić stadion, aby wdrożenie bezpiecznego oglądania meczu na stojąco było możliwe:

  • wyposażenie wyznaczonych sektorów dla gospodarzy, jaki i gości w siedziska z poręczami, które mają się znajdować z przodu;

  • kibice w wyznaczonym do stania sektorze muszą mieć zapewnioną możliwość oglądania meczu zarówno na stojąco, jak i na siedząco;

  • na jedną osobę przypada jedno krzesełko / miejsce;

  • siedzeń nie można blokować w pozycji „góra” lub „dół”;

  • licencjonowane miejsca stojące nie mogą wpływać na standard oglądania meczu innych kibiców, w tym kibiców niepełnosprawnych.

FSA przyjęło z zadowoleniem nowe przepisy, a jego przedstawiciele uważają, że znacznie to poprawi atmosferę na meczach piłkarskich. Testy potrwają do końca bieżącego sezonu. W przypadku ich powodzenia, bezpieczne miejsca stojące mogą zostać wprowadzone na stałe na obiektach spełniających powyższe normy.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama