Nowy stadion: Porzucony, ale wciąż w grze

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy stadion: Porzucony, ale wciąż w grze Przez prawie 20 lat był tu Hampden Park, przez kolejne 64 lata nazywał się Cathkin Park. Dziś to tylko boisko amatorskie, ale wielkie trybuny wciąż istnieją między drzewami.

Reklama

Utworzony w 1884 roku stadion w Glasgow otrzymał nazwę Hampden Park i zbieżność z aktualnym stadionem narodowym Szkocji nie jest przypadkowa. Ten obiekt był już drugim w historii Hampden Park do chwili przenosin Queen’s Park FC o ok. 250m na południe. To właśnie tam stanął istniejący dziś Hampden Park, a starszy sąsiad zmienił nazwę na Cathkin Park wraz z wprowadzeniem się na niego Third Lanark AC w 1903 roku.

Cathkin Park

Obiekt z nasypowymi trybunami po trzech stronach i z krytą czwartą trybuną na północy mieścił w szczycie ok. 50 tys. widzów. Third Lanark przez dekady byli silnym klubem, zdobywając raz mistrzostwo i dwukrotnie Puchar Szkocji. Niestety, klub sukcesywnie słabł, kończąc istnienie w 1967 roku i tym samym kończąc profesjonalny żywot stadionu. Ostatnim meczem był remis 3:3 przeciwko Queen of the South w kwietniu 1967.

Cathkin Park

Upadku klubu i stadionu szkoda tym bardziej, że historia tego obiektu imponuje. To tutaj odbył się pierwszy wielki finał pomiędzy Celtikiem a Rangers (1899), tu rozgrywano finały Pucharu Szkocji. Tu też zapisały się istotne karty w historii rywalizacji angielsko-szkockiej, jak mecze pomiędzy zwycięzcami pucharów obu krajów.

Skoro więc stadion zamknięto w 1967 i od tego czasu profesjonalnej piłki nie było, to po co o nim piszemy? Ciekawe jest jego „życie po życiu”. Do dziś stadion funkcjonuje. Jego nasypowe trybuny nie zostały nigdy usunięte. Część zarosły drzewa, a część jest stale utrzymywana w dobrym stanie, tworząc alejki i widownię dla boiska. Całość stała się jednym z parków miejskich, a boisko można wynająć dla rozgrywek amatorskich.

Cathkin Park

Uczynił to właśnie… Third Lanark, czyli legendarny gospodarz wskrzeszony jako klub amatorski w 2008 roku. Od tego czasu pojawiło się kilka prób podniesienia jego statusu, a wiosną 2016 roku John Sweeney, szkocki milioner mieszkający w Kanadzie, wyraził chęć reaktywacji Cathkin Park dla futbolu zawodowego. Historia Sweeneya jest ściśle związana właśnie z Cathkin Park, ponieważ po upadku jego ukochanego klubu w 1967 zdecydował się na emigrację. A ponieważ udało mu się osiągnąć sukces w Kanadzie, dziś chce pomóc wskrzesić Third Lanark jako profesjonalny klub.

Poznaj wszystkie 15 stadionów dodanych na 15 lat Stadiony.net!

Sandygate Road Henningsvaer Stadion 15 wyjątkowych stadionów
15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów
15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów
15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów
15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów

Reklama