Nowy stadion: Staruszek nazywany Samotnością

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy stadion: Staruszek nazywany Samotnością Tak, w Belfaście naprawdę stoi stadion o nazwie Samotność. To ostatni świadek założenia ligi irlandzkiej, a w dodatku miejsce pierwszego rzutu karnego.

Reklama

To najstarszy istniejący do dziś stadion piłkarski w Irlandii Północnej, otwarty jeszcze w 1889 roku. Dla najstarszego klubu w tym kraju był jednak już drugim domem, a pierwszym zbudowanym na własność, po przeprowadzce z pobliskiego Oldpark Avenue. Swą melancholijną nazwę Solitude (Samotność) odziedziczył po terenach, na których powstał.

Solitude

Przez większość swej historii obiekt składał się z płytkiej niecki z miejscami stojącymi oraz z nadbudowanej nad nimi głównej trybuny wzdłuż południowej krawędzi boiska. Choć nigdy nie imponował zapleczem czy nawet rozmiarem, Solitude mógłby obdzielić historią niejeden obiekt sportowy.

Wymieniać można prawie w nieskończoność: to jedyny istniejący do dziś obiekt, na którym rozgrywano mecze w ramach inauguracyjnego sezonu irlandzkiej ligi. Pierwszy mecz odbył się przeciwko Milford, którego bramkarz William McCrum wymyślił rzut karny. I właśnie tu na Solitude został wykonany pierwszy odnotowany karny z historii międzynarodowego futbolu. Dokładnej daty nie znaleźliśmy, ale gospodarze z Cliftonville FC potwierdzają, że gola nie było.

W pierwszych dekadach istnienia stadion był domem reprezentacji Irlandii i miejscem pierwszego w historii nieprzegranego meczu z Anglią (w 1894, po 13 porażkach). Mecze międzynarodowe gromadziły tu widownie rzędu 20 tysięcy, a najlepsze klubowe – niewiele niższą! Z uwagi na napięcia polityczne w Belfaście nie brakowało zamieszek, co jednak nie dziwi w mieście, gdzie grad cegieł, kamieni czy innych elementów nazywa się „konfetti”. Gospodarze to klub bliższy nacjonalistycznym tendencjom, przez co derby północnego Belfastu przeciwko Crusaders stały się pojedynkiem o dodatkowym podtekście.

Solitude

Najbardziej znaną częścią obiektu była wschodnia trybuna nazywana The Cage (powyżej), czyli Klatka. To kryte sektory stojące, które były sercem dopingu. Zmarginalizowany wiele lat temu z racji powstania choćby Windsor Park, stadion przechodzi zmiany. W 2001 powstała nowa zachodnia trybuna kryta, nazwana Bowling Green End (od trawiastego boiska do bowls za nią). W 2008 z kolei rolę głównej przejęła nowa The Cage, przejmując zaplecze dla piłkarzy, klubu i prasy.

Solitude

Najpóźniej w 2018 roku ma z kolei powstać nowa trybuna południowa, co oznacza, że z historycznej zabudowy nie zostanie prawie nic poza samą historią. Warta 4 mln funtów rozbudowa sprawi, że najstarszą częścią obiektu będzie ta z 2001 roku. Pozwolenie na budowę zostało wydane w zeszłym tygodniu, a na razie polecamy Waszej uwadze aktualne zdjęcia, wykonane przez Darka i Pawła!

Solitude

Poznaj wszystkie 15 stadionów dodanych na 15 lat Stadiony.net!

Sandygate Road Henningsvaer Stadion 15 wyjątkowych stadionów
15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów
15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów
15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów
15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów

Reklama