Nowy stadion: Ruiny polskiej lekkoatletyki

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy stadion: Ruiny polskiej lekkoatletyki Na samej arenie wciąż da się trenować, czego dowodem jest złota medalistka Anita Włodarczyk. Ale stadion niestety krzyczy o ratunek i do dziś apele nie doczekały się realizacji.

Reklama

To nie przypadek, że ten punkt naszej listy 15 niezwykłych stadionów na 15-lecie Stadiony.net pokazujemy dziś. Polacy w Rio zdobyli 2 złote medale, a jeden z nich wywalczyła Anita Włodarczyk w rzucie młotem, bijąc rekord i mężczyzn w tej konkurencji. Anita ćwiczy właśnie na stadionie Skry, niegdyś jednym z najlepszych stadionów lekkoatletycznych w Polsce, a dziś w ruinie nazywanej stadionem i o dziwo wciąż użytkowanej.

Stadion Skry Warszawa© Robert Danieluk

W ostatnich latach parę razy rozważaliśmy dodanie tego obiektu do bazy, mimo że nie jest piłkarski. Za każdym razem jednak pojawiały się plany zrobienia z nim czegoś wartościowego i nie było pewne, czy będzie burzony, czy ratowany. Ostatni taki plan to chyba 2014 rok, gdy Anita Włodarczyk pobiła poprzedni rekord świata i mówiła: – Jeżeli teraz budowa nie zostanie przesądzona, to już chyba nigdy nie ruszy – mówiła wtedy polska młociarka.

Nie ruszyło, ale być może ruszy teraz. Złoty medal olimpijski to jeszcze nie sygnał dla miasta, by wreszcie poprawić infrastrukturę, ale doskonały pretekst, by się o nią upomnieć. My naliczyliśmy ponad 40 artykułów poświęconych fatalnym warunkom panującym na Skrze od chwili zdobycia medalu przez Włodarczyk prawie tydzień temu. Nie ma chyba dużego medium w kraju, które nie poświęciłoby temu tematowi łamów, czasu antenowego czy miejsca na serwerach.

Stadion Skry Warszawa© Google Maps

Presja jest. Jest też argument prawny, by Warszawa w końcu wzięła się za pomoc Skrze. Klub od lat nie był w stanie wykonywać remontów na ogromnym stadionie, a próby rewitalizacji z kapitałem prywatnym były ucinane przez samorząd stolicy. Po zeszłorocznej decyzji Sądu Najwyższego Skra nie ma już prawa wieczystego użytkowania, więc odpowiedzialność spadła w pełni na miasto.

Stadion Skry Warszawa© RKS Skra

Niestety, póki co chyba nikt w magistracie się nad problemem nie pochylał. – Musimy sprawdzić, jakie inwestycje i remonty są tam potrzebne, zastanowić się, ile to będzie kosztowało i zaplanować wydatki – powiedziała Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika ratusza. Warszawa wciąż nie wie, co trzeba zrobić ze stadionem, o którego ratowanie była proszona od lat…

Zaczęło się po wojnie

Pierwszy stadion w północno-zachodniej części Pól Mokotowskich stanął w 1934 roku, a jego gospodarzem była Warszawianka. Wojna uniemożliwiła jednak ukończenie kompleksu sportowego, a tereny zagospodarowała artyleria niemiecka. Po wojnie zostały tylko skrawki łuków na północy i południu oraz fragment wschodniego nasypu. W 1946 roku, gdy trwała już odbudowa stolicy po bombardowaniach, tereny otrzymała w użytkowanie Skra.

Stadion Skry WarszawaFot: Jolanta Dyr (cc: by-sa)

Z nieco obróconym placem gry stanął tu budynek o prostej architekturze, z trybunami na planie podkowy. Otwarta została południowa trybuna, dzięki czemu areał był symboliczną całością z resztą kompleksu i parkowym otoczeniem. W tej formie stadion zaczął działać w 1953 roku, tuż przed organizowanym przez Warszawę V Światowym Festiwalem Młodzieży i Studentów (1955).

Imponujące rozmiary (łączna pojemność 35 tys. widzów) w połączeniu z centralną lokalizacją pomogły uczynić ze stadionu jedną z kluczowych aren sportowych Warszawy. W 1966 zaczęło tu działać Muzeum Sportu i Turystyki, w 1969 jako pierwszy w kraju stadion otrzymał bieżnię tartanową, a następnie rozpoczął swe funkcjonowanie Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, uwzględniający m.in. hotel na koronie widowni.

Poznaj wszystkie 15 stadionów dodanych na 15 lat Stadiony.net!

Sandygate Road Henningsvaer Stadion 15 wyjątkowych stadionów
15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów
15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów
15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów
15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów

Reklama