Nowy stadion: Sportowe serce Manhattanu

źródło: własne | MK

Nowy stadion: Sportowe serce Manhattanu Jakim cudem zmieścili boisko piłkarskie w centrum Manhattanu? Nie zmieścili, dlatego zostało stworzone na wodzie i co roku korzysta z niego kilkaset tysięcy ludzi!

Reklama

Wyspa Manhattan ma tylu mieszkańców, co cała Warszawa, ok. 1,6 mln osób. Jednocześnie Manhattan jest tak ciasno zabudowany, że nie zmieściło się tu nawet 10 boisk piłkarskich dla mieszkańców! Nic więc dziwnego, że zaledwie półtora kilometra od World Trade Center powstał jeden z najbardziej nietypowych stadionów świata. Rzadko używany jako stadion, ale skoro już dodajemy te najbardziej niezwykłe, to nie możemy sobie odpuścić tego w samym sercu Nowego Jorku. Tym bardziej, jeśli stadion są karierę zaczynał jako przystań. Ale od początku…

Pier 40

Pier 40Do końcówki lat 50. XX wieku było tu pięć długich pomostów, które ustąpiły miejsca jednemu ogromnemu, zbudowanemu w latach 1958-62. Na ponad 3,3 tys. pali w kształcie litery H stanęła jedna z największych platform na rzece Hudson, o podstawie 247x247m. Na tej podstawie stanęły trzy kondygnacje użytkowe, prawie w całości oddane pod parkingi, ale z biurami na części powierzchni. Górne poziomy parkingów oddano autom osobowym i dostawczym, a „podwórze” budynku zajmowały wielkie ciężarówki.

Przede wszystkim obiekt pełnił jednak funkcję przystani dla promów pasażerskich linii America Holland, dla których parkingi były zapleczem. Inwestor zapłacił 18 mln $ za budowę i zaczął 20-letnią dzierżawę terenu. Jednak linie wyprowadziły się na północ wyspy Manhattan jeszcze w latach 70., a w 1983 wielka platforma przestała obsługiwać ruch pasażerski. W kolejnych latach poszukiwano odpowiedniego zagospodarowania dla Pier 40, a „tymczasowo” pozostawał bazą parkingową dla zachodniej części Lower Manhattan.

Pier 40

W 1998 utworzono tu Hudson River Park. Powstało małe boisko sportowe na najwyższym tarasie, a w 2005 całe „podwórze” wyłożono sztuczną murawą. Powstało kwadratowe pole gry o wymiarach 122x122 metry. Dzięki tak nietypowemu układowi mieszczą się tu boiska do rugby, futbolu oraz baseballu. Nie ma tu stałych trybun, ale widzowie mogą gromadzić się na całym obwodzie dwóch poziomów ponad boiskiem, oferujących zresztą niezły widok. Nasza pojemność jest zaniżona, ponieważ budynek nie organizuje zwykle imprez masowych.

Pier 40

Z biegiem lat Pier 40 stało się najbardziej popularnym terenem do uprawiania sportu amatorskiego na Manhattanie. Kilkaset tysięcy osób co roku rozgrywa tu mecze, a przychody obiektu sięgają 6 mln $, pokrywając 30-40% budżetu. Piłkarskim gospodarzem na Pier 40 jest Downtown United SC, klub szkolący młodzież dla NY City FC.

Pier 40

Już od lat 70. pojawia się wiele pomysłów na zmianę docelowego zagospodarowania Pier 40. Były propozycje dobudowania tu wieżowców, stworzenia wielkiego parku czy mieszanych funkcji rekreacyjno-komercyjnych. W 2012 pojawił się również pomysł budowy na tym pomoście nowego stadionu dla potrzeb NY City FC. Wszystkie dotychczasowe projekty przepadły, jednak długofalowo platforma wymaga ogromnych nakładów. W latach 2012-2015 wydano ponad 34 mln $ na remonty, a i tak inspekcja z 2015 wykazała bardzo zły stan konstrukcji podtrzymującej dzisiejsze boiska.

Nie można więc wykluczyć, że najbardziej centralnie położony stadion w Nowym Jorku przestanie istnieć. Poniżej pokazujemy, co mogłoby się pojawić w tym miejscu na podstawie dotychczasowych propozycji. Na szczęście funkcja piłkarska pojawia się bardzo często…

Pier 40

Poznaj wszystkie 15 stadionów dodanych na 15 lat Stadiony.net!

Sandygate Road Henningsvaer Stadion 15 wyjątkowych stadionów
15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów
15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów
15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów
15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów

Reklama