Nowy stadion: Mamy rekordzistę na 15-lecie!

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy stadion: Mamy rekordzistę na 15-lecie! Zdetronizowaliśmy stadion narodowy Korei Północnej, ale mamy inny 150-tysięcznik. Powiecie „ejże, przecież to tor wyścigowy”! Tak? To zobaczymy za kilka dni…

Reklama

Naszą listę 15 wyjątkowych stadionów na 15-lecie Stadiony.net musieliśmy skończyć z przytupem. Bristol Motor Speedway w amerykańskim Tennessee daje gwarancję, bo nominalna pojemność 153 tysięcy widzów oznacza, że mamy nowego rekordzistę pod względem skali.

Bristol Motor Speedway

Owszem, to tor wyścigowy, a nie stadion. Nie jest nawet największym torem, więc dlaczego go wybraliśmy? Wśród torów ten jest „najbardziej stadionowy”. Sama trasa wyścigów ma zaledwie 858 metrów, czyli jest tylko dwukrotnie dłuższa od zwykłej bieżni lekkoatletycznej. Z jednej strony wyścigowe bolidy NASCAR nie mają nawet szans porządnie się tu rozpędzić, ale z drugiej strony wystarczy 12 sekund, by przejechać całe okrążenie!

Bristol Motor Speedway

To oczywiście nic nie zmienia w kontekście braku jakiegokolwiek związku z futbolem. Tyle że to właśnie ten „toro-stadion” dzierży rekord dla największej meksykańskiej fali, a pierwszy mecz futbolu (nawet jeśli tylko amerykańskiego) odbył się tu niedługo po otwarciu, już w 1961 roku.

Na kolejny właśnie czekamy, ponieważ w Bristolu kończy się układanie boiska. Zobaczcie na poniższym filmie, jak tydzień temu ciężarówki jedna za drugą usypywały podłoże. Takich kursów wykonano 450, a na asfaltowy parking wysypano 10 tys. ton żwiru. To element przygotowań do 10 września i meczu określanego mianem „Battle at Bristol” (Bitwa w Bristolu).

W pojedynku pomiędzy Tennessee Volunteers i Virginia Tech Hokies mniej istotny jest wynik, bo to tylko sparing. Większe znaczenie ma fakt, że mecz obejrzy ok. 150 tysięcy widzów, dzięki czemu zostanie ustanowiony rekord wszechczasów dla meczu futbolu amerykańskiego. Ten aktualny to ponad 115 tys. osób, co oznacza, że mówimy o epokowym skoku rzędu 35 tys. widzów!

Jeśli tylko nic nie przeszkodzi w organizacji meczu, rekord jest już murowany. 70 tys. biletów na sektory neutralne wyprzedało się z dużym wyprzedzeniem. Tymczasem każda z walczących na boisku drużyn ma przywieźć ze sobą po 40 tysięcy osób.

Bristol Motor Speedway

Gigantyczna widownia będzie miała swoją cenę. Zapłacą ją widzowie siedzący w najniższych rzędach. W parze z rozmiarem idzie odległość kibiców od boiska. Wzdłuż pola gry to prawie 70 metrów, a za bramkami wymagające chyba lornetek 110-120 metrów.

Zajrzyjcie do prezentacji Bristol Motor Speedway po więcej zdjęć i opis historii tego stadionu. Tymczasem poniżej znajdziecie pełną listę 15 niesamowitych stadionów z różnych zakątków świata, które dodaliśmy do bazy Stadiony.net w ciągu ostatnich 15 dni. Poznajcie je bliżej, bo zdecydowanie warto!

Poznaj wszystkie 15 stadionów dodanych na 15 lat Stadiony.net!

Sandygate Road Henningsvaer Stadion 15 wyjątkowych stadionów
15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów
15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów
15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów
15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów

Reklama