Nowy stadion: Tu rozegrano pierwszy mecz klubowy!

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy stadion: Tu rozegrano pierwszy mecz klubowy! Mają na to certyfikaty od Guinnessa: to właśnie w Sheffield odbył się pierwszy mecz, co czyni Sandygate najstarszym funkcjonującym stadionem piłkarskim. Nawet jeśli na boisku było 32 zawodników…

Reklama

Pozwolenie na użycie materiałów od Hallam FC dostaliśmy już parę miesięcy temu, ale zostawiliśmy sobie ten kąsek na specjalną okazję. I właśnie teraz, gdy na 15 urodziny chcemy pokazać Wam 15 niezwykłych stadionów z całego świata, powinniśmy zacząć dokładnie tu. Bo kiedy my świętujemy 15. rocznicę, Hallam FC mają już ponad 150 lat, a ich stadion niesamowite 212 lat!

Sandygate Road

Tak, 212 lat. Sport przy ulicy Sandygate na przedmieściach Sheffield jest uprawiany od 1804 roku, choć pierwsza nie była piłka nożna, a krykiet. Mimo pierwszeństwa krykieta (mecze tej dyscypliny rozgrywane są tu do dziś) Sandygate Road jest uważane za najstarszy istniejący do dziś stadion piłkarski. Pierwszy zarejestrowany mecz rozegrały 26 grudnia 1860 Hallam FC oraz Sheffield FC.

Sandygate Road© Hallam FC

Ponieważ drugi z tych klubów jest najstarszym wciąż funkcjonującym zespołem świata, rozgrywane po dziś dzień derby między tymi drużynami są uznawane za najstarsze derby. Z uwagi na grę na tzw. „zasadach Sheffield” (Sheffield rules) w pierwszych latach, derby określane są też jako Rules Derby. W praktyce oznaczało to chociażby, że w meczu otwarcia i przez kolejne lata grano tu po 16 zawodników w każdej z drużyn!

Bogata historia dodaje uroku meczom rozgrywanym na tym nietypowym obiekcie. Nietypowym choćby dlatego, że boisko nie jest tu równe, lecz przechylone na południe. Przez to jedną połowę każda z drużyn gra „pod górkę”.

Sandygate Road© Hallam FC

Infrastrukturalnie cudów nie ma, jest za to przytulny amatorski stadion. Dzisiejszy kształt Sandygate Road to efekt modernizacji lat 90. XX wieku i późniejszych. W 1992 pojawiły się maszty oświetleniowe, a w 1999 otwarto aktualną trybunę główną dla ok. 250 osób. Za nią powstały nowe szatnie, a te poprzednie zmieniono na kafejkę klubową.

Aktualna dzierżawa terenów przy Sandygate Road wygaśnie w 2088 roku, co oznacza, że Hallam FC prawie na pewno nas przeżyją ;)

Poznaj wszystkie 15 stadionów dodanych na 15 lat Stadiony.net!

Sandygate Road Henningsvaer Stadion 15 wyjątkowych stadionów
15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów
15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów
15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów
15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów 15 wyjątkowych stadionów

Reklama