Cathkin Park

Pojemność500
Kraj Szkocja
MiastoGlasgow
Kluby-
Inne nazwy Hampden Park (1884-1903)
Inauguracja 1884
Adres Cathcart Rd, Glasgow G42 8XA, UK

Reklama

Cathkin Park – opis stadionu

Utworzony w 1884 roku stadion otrzymał nazwę Hampden Park i zbieżność z aktualnym stadionem narodowym Szkocji nie jest przypadkowa. Ten obiekt był już drugim w historii Hampden Park do chwili przenosin Queen’s Park FC o ok. 250m na południe. To właśnie tam stanął istniejący dziś Hampden Park, a starszy sąsiad zmienił nazwę na Cathkin Park wraz z wprowadzeniem się na niego Third Lanark AC w 1903 roku.

Obiekt z nasypowymi trybunami po trzech stronach i z krytą czwartą trybuną na północy mieścił w szczycie ok. 50 tys. widzów. Third Lanark przez dekady byli silnym klubem, zdobywając raz mistrzostwo i dwukrotnie Puchar Szkocji. Niestety, klub sukcesywnie słabł, kończąc istnienie w 1967 roku i tym samym kończąc profesjonalny żywot stadionu. Ostatnim meczem był remis 3:3 przeciwko Queen of the South w kwietniu 1967.

Upadku klubu i stadionu szkoda tym bardziej, że historia tego obiektu imponuje. To tutaj odbył się pierwszy wielki finał pomiędzy Celtikiem a Rangers (1899), tu rozgrywano finały Pucharu Szkocji. Tu też zapisały się istotne karty w historii rywalizacji angielsko-szkockiej, jak mecze pomiędzy zwycięzcami pucharów obu krajów.

Skoro więc stadion zamknięto w 1967 i od tego czasu profesjonalnej piłki nie było, to po co o nim piszemy? Ciekawe jest jego „życie po życiu”. Do dziś stadion funkcjonuje. Jego nasypowe trybuny nie zostały nigdy usunięte. Część zarosły drzewa, a część jest stale utrzymywana w dobrym stanie, tworząc alejki i widownię dla boiska. Całość stała się jednym z parków miejskich, a boisko można wynająć dla rozgrywek amatorskich. Uczynił to właśnie… Third Lanark, czyli legendarny gospodarz wskrzeszony jako klub amatorski w 2008 roku. Od tego czasu pojawiło się kilka prób podniesienia jego statusu, a w 2016 roku szkocki milioner mieszkający w Kanadzie wyraził chęć reaktywacji Cathkin Park dla futbolu zawodowego.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2016