Stadio Comunale Ezio Scida

Pojemność8 979
Kraj Włochy
MiastoCrotone
KlubyFC Crotone
Czas budowy 1935–1946
Adres Via Giovanni Paolo II, 88900 Crotone

Reklama

Stadio Comunale Ezio Scida – opis stadionu

Kiedy powstał Stadio Ezio Scida?

Budowa stadionu rozpoczęła się w 1935, ale prace zostały przerwane przez wybuch II wojny światowej. Po wojnie obiekt dokończono, a jego otwarcie nastąpiło w 1946. W styczniu tego samego roku samochód wiozący piłkarzy drużyny z Crotone uległ wypadkowi, w wyniku którego zginął kapitan zespołu, Ezio Scida. Z inicjatywy ówczesnego burmistrza miasta oraz prezydenta klubu, Silvio Messinettiego, nowy obiekt otrzymał imię przedwcześnie zmarłego zawodnika.

Jaka jest najnowsza historia stadionu FC Crotone?

Pod koniec XX wieku obiekt mógł pomieścić 5000 widzów. W latach 1999–2000 stadion został rozbudowany, dzięki czemu jego pojemność zwiększyła się dwukrotnie. W 2016 FC Crotone uzyskało historyczny awans do Serie A. W pierwszym sezonie klub utrzymał się dzięki nadzwyczajnej serii w końcówce rozgrywek. Rok później nie udało się już jednak uniknąć spadku. Klub powrócił na najwyższy poziom rozgrywkowy w 2020, ale tym razem pobyt w Serie A trwał tylko jeden sezon.

Po historycznym awansie FC Crotone do Serie A w 2016 stadion rozbudowano o dodatkowe, tymczasowe (oparte na stalowym szkielecie) piętro trybun po stronie zachodniej i południowej. Na dotychczasowych trybunach pojawiły się nowe krzesełka, a nad konstrukcją po stronie zachodniej nowy dach. Na trybunie północnej zamontowano telebim.Pojemność stadionu po rozbudowie wzrosła do ponad 16 tys. widzów.

Jak wygląda Stadio Ezio Scida?

Stadion posiada piłkarski układ, z trybunami usytuowanymi przy każdej ze stron boiska. Od 2016 trybuny po stronie zachodniej i południowej posiadają drugie piętro, oparte na stalowym szkielecie, i są znacznie wyższe od pozostałych. Część zachodnia jest w dużej mierze zadaszona, skromny dach znajduje się także w centralnej części trybuny wschodniej. Na trybunie północnej zlokalizowany jest telebim, a w narożnikach stoją cztery maszty oświetleniowe. Poza meczami FC Crotone, obiekt gości też inne wydarzenia sportowe i pozasportowe, np. koncerty muzyczne.

Reklama

Zdjęcia