Lohrheidestadion

Pojemność16 233
5033 (Miejsca siedzące)
11 200 (Miejsca stojące)
Kraj Niemcy
MiastoBochum
KlubySG Wattenscheid 09, TV Wattenscheid 01
Inauguracja 1954
Renowacje 1992, 2002
Adres Lohrheidestraße 82, 44866 Bochum-Wattenscheid

Reklama

Lohrheidestadion – opis stadionu

Jaka jest historia Lohrheidestadion?

Obiekt w Wattenscheid (zachodnia dzielnica Bochum w centrum Zagłębia Ruhry) powstał w 1954, ale przez pierwszą dekadę wykorzystywany był do innych dyscyplin sportowych ze względu na swój wielofunkcyjny charakter. Dopiero od sezonu 1965/66 zadomowił się tam zespół SG Wattenscheid 09, który odtąd rozgrywa tu swoje mecze. W 1975 stadion wzbogacił się o nową, tartanową bieżnię lekkoatletyczną, wówczas z ośmioma torami na głównej prostej i sześcioma na całym obwodzie.

W latach 1990–1994 SG Wattenscheid 09 występował w Bundeslidze. W związku z nadzwyczajnymi wynikami sportowymi zaplanowano dużą przebudowę stadionu. W ramach ambitnego projektu powstała nowa trybuna po stronie wschodniej. Wzrost kosztów na rynku budowlanym oraz spadek z Bundesligi wstrzymały rozbudowę kolejnych trybun i modernizacja nie została doprowadzona do końca.

W XXI wieku SG Wattenscheid 09 występował już tylko w rozgrywkach na szczeblu regionalnym. W 2019 klub był bliski bankructwa i wycofał się z rozgrywek, ale przystąpił do nich od nowego sezonu. W międzyczasie na Lohrheidestadion występowały również rezerwy FC Schalke 04 i VfL Bochum, a piłkarki SG Wattenscheid 09 miały swoje epizody w kobiecej Bundeslidze. Z obiektu ponadto korzysta klub lekkoatletyczny TV Wattenscheid 01.

Podczas kobiecych mistrzostw świata w 2011, które odbywały się w Niemczech (m.in. na Ruhrstadion w Bochum), Lohrheidestadion pełnił rolę ośrodka treningowego. 25 maja 2015 na stadionie odbył się finał niemieckich piłkarskich rozgrywek juniorskich, w którym FC Schalke 04 pokonało TSG 1899 Hoffenheim 3:1.

Przed mistrzostwami Niemiec w lekkiej atletyce w 2002 obiekt przeszedł kolejną modernizację, m.in. odnowiono dach wschodniej trybuny, zainstalowano nowe krzesełka i wyremontowano bieżnię, która odtąd posiada osiem torów na całym obwodzie. Lekkoatletyczne mistrzostwa Niemiec organizowano na tym obiekcie jeszcze w latach 2005 i 2012, a w latach 2007–2010 na stadionie odbywał się mityng DLV Gala.

Czym charakteryzuje się Lohrheidestadion?

Stadion posiada układ piłkarsko-lekkoatletyczny, z ośmiotorową, tartanową bieżnią. Bieżnia dookoła otoczona jest trybunami, które mogą pomieścić 16 233 widzów (w tym 5033 miejsc siedzących). Po stronie wschodniej stoi wysoka, zadaszona trybuna, wyposażona w plastikowe krzesełka. Z pozostałych stron wokół bieżni ciągną się terasowe trybuny z miejscami stojącymi. Po stronie zachodniej, w centralnej części, trybuna została powiększona o drugie piętro i wyposażona w zadaszenie. W narożnikach mieszczą się cztery maszty oświetleniowe.

Po likwidacji dużych stadionów z bieżnią lekkoatletyczną w Kolonii, Düsseldorfie, Duisburgu i Gelsenkirchen, które zostały zastąpione przez nowoczesne areny piłkarskie, Lohrheidestadion stał się najważniejszym obiektem lekkoatletycznym w całej Nadrenii Północnej-Westfalii, który jako jedyny w całym landzie zdolny jest do przeprowadzania zawodów rangi mistrzostw kraju.

Jakie są plany modernizacji Lohrheidestadion?

Pod koniec 2019 pojawiły się pierwsze informacje o planowanej rozbudowie stadionu. W 2022 za modernizacją zagłosowali radni Bochum. Prace mają zostać przeprowadzone w latach 2023–2025. Celem modernizacji jest ugruntowanie pozycji Lohrheidestadion jako wiodącego obiektu lekkoatletycznego w Nadrenii Północnej-Westfalii i przystosowanie go do organizacji zawodów lekkoatletycznych podczas FISU World University Games (Uniwersjady) w 2025 – w 2021 Zagłębie Ruhry otrzymało prawo do organizacji tej imprezy.

Plany rozbudowy Lohrheidestadion obejmują przede wszystkim powstanie nowej trybuny głównej po stronie zachodniej, zadaszenie całej widowni i remont trybuny wschodniej. Po przeprowadzeniu prac pojemność stadionu nieznacznie wzrośnie, do poziomu 16 387 widzów, z czego 8020 miejsc będzie siedzących (trybuny wzdłuż boiska). W otoczeniu obiektu powstać ma m.in. treningowa bieżnia lekkoatletyczna, nieogrzewana hala oraz nowe parkingi.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023

2012