Estadio Mario Alberto Kempes

Pojemność57 000
Kraj Argentyna
MiastoCordoba
Kluby-
Inne nazwy Estadio Olímpico Córdoba (1978-2010)
Inauguracja 16.05.1978 (Argentyna - Reprezentacja Córdoby)
Czas budowy 1976-1978
Renowacje 2011
Projekt Hugo Oviedo, Alberto Ponce

Reklama

Opis: Estadio Mario Alberto Kempes

Powstał za pieniądze budżetu centralnego w 1978 roku, gdy Argentyna śpieszyła się do godnej organizacji Mundialu. Otwarcie nastąpiło zaledwie parę tygodni przed turniejem, 16 maja. Stadion leży w zielonej otulinie na północnym wschodzie Cordoby.

Przez lata jego trybuny były krytykowane za złe warunki do oglądania meczów, ponieważ były bardzo oddalone od boiska przez bieżnię (do 35 metrów), a do tego płaskie, usytuowane w płytkiej niecce. Jedynie wysoka główna trybuna oferowała godne warunki do oglądania meczów dzięki drugiemu poziomowi z zadaszeniem.

Z powodu zaniedbań, dopiero przed Copa America 2011 władze prowincji Cordoba zainwestowały w kompleksową renowację. Nad wschodnim wałem nadbudowano drugi poziom z dachem, a za bramkami wały całkowicie usunięto, budując tam strome sektory o jednym poziomie, nieco przybliżone do boiska.

Formalnie stadion nie ma gospodarza, jednak swoje mecze rozgrywają tam regularnie najważniejsze miejscowe kluby, na czele z Belgrano i Talleres, których kibice właśnie na przebudowanym stadionie zaprezentowali jedną z największych flag świata.

Poza imprezami klubowymi obiekt gościł też spotkania Argentyny, a także znane piłkarskie imprezy – wspomniany Mundial w 1978, Copa America 1987 i 2011 czy Mundial U21 w 2001. Do tego wielkie koncerty gwiazd pokroju Madonny czy Aerosmith.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2013