Nowe stadiony: Cordoba i Mendoza
źródło: własne; autor: redakcja
Oba zostały zbudowane na Mistrzostwa Świata 1978 i oba oddano rzutem na taśmę, zaledwie parę tygodni przed imprezą. Dziś są odmłodzone dzięki renowacjom sprzed Copa America 2011.
Reklama
Estadio Mario Alberto Kempes
Powstał za pieniądze budżetu centralnego w 1978 roku, gdy Argentyna śpieszyła się do godnej organizacji Mundialu. Otwarcie nastąpiło zaledwie parę tygodni przed turniejem, 16 maja. Stadion leży w zielonej otulinie na północnym wschodzie Cordoby.
Przez lata jego trybuny były krytykowane za złe warunki do oglądania meczów, ponieważ były bardzo oddalone od boiska przez bieżnię (do 35 metrów), a do tego płaskie, usytuowane w płytkiej niecce. Jedynie wysoka główna trybuna oferowała godne warunki do oglądania meczów dzięki drugiemu poziomowi z zadaszeniem.
Z powodu zaniedbań, dopiero przed Copa America 2011 władze prowincji Cordoba zainwestowały w kompleksową renowację. Nad wschodnim wałem nadbudowano drugi poziom z dachem, a za bramkami wały całkowicie usunięto, budując tam strome sektory o jednym poziomie, nieco przybliżone do boiska.
Formalnie stadion nie ma gospodarza, jednak swoje mecze rozgrywają tam regularnie najważniejsze miejscowe kluby, na czele z Belgrano i Talleres, których kibice właśnie na przebudowanym stadionie zaprezentowali jedną z największych flag świata.
Poza imprezami klubowymi obiekt gościł też spotkania Argentyny, a także znane piłkarskie imprezy – wspomniany Mundial w 1978, Copa America 1987 i 2011 czy Mundial U21 w 2001. Do tego wielkie koncerty gwiazd pokroju Madonny czy Aerosmith.
Estadio Malvinas Argentinas
Budowę nowego stadionu w Mendozie zlecono w 1976 roku, gdy okazało się, że w mieście brakuje areny godnej organizować przyznane Argentynie Mistrzostwa Świata 1978. Na preferowaną lokalizację wybrano skraj centralnego parku w mieście. I choć w pobliżu centrum, stadion znalazł się poza administracyjnymi granicami miasta.
Jednopoziomowe trybuny wokół całego boiska powstały częściowo na żelbetowej konstrukcji, a jedynie ta główna oferuje częściowe zadaszenie widzom. Za to konstrukcja dachu i podwieszonych pod nią miejsc dla komentatorów do dziś może robić wrażenie.
Podczas Mistrzostw 1978 gościły tu drużyny z grupy D: Peru, Holandia, Szkocja i Iran. Gorzej było po zakończeniu imprezy. Przez lata obiekt nie doczekał się stałego gospodarza – częściej lub rzadziej grywało tu aż 7 lokalnych klubów, reprezentacja Argentyny, a nawet zespoły z odległego o ponad 1000km Buenos Aires (Argentinos Juniors w lidze, a w sparingach River Plate i Boca Juniors). Odbywały się tu również młodzieżowe mistrzostwa świata 2001, krajowe dożynki (były jedynym wydarzeniem na arenie w 1994 roku), koncerty i inne zgromadzenia publiczne.
Dopiero w 2011 roku stadion otrzymał krzesełka na trybunach wzdłuż boiska (przed Copa America 2011), a sektory za bramkami zostały odnowione, zachowując miejsca stojące. Dzięki takiej kombinacji pojemność stadionu dziś wynosi wciąż ponad 40 tys. osób.
Reklama