Euro 2020: Pełna lista zgłoszeń od członków UEFA

źródło: własne; autor: michał

Euro 2020: Pełna lista zgłoszeń od członków UEFA Za rok poznamy gospodarzy Euro 2020. Najbardziej odległe miasta dzieli ponad 6 tysięcy kilometrów. Czy UEFA rozciągnie Euro aż po Azję? Na liście oficjalnych zgłoszeń jest kilka niespodzianek, a debaty powstałe w poszczególnych krajach po ogłoszeniu przez UEFA listy 32 kandydatów sugerują, że sporo może jeszcze się zmienić.

Reklama

UEFA czekała ponad tydzień z ogłoszeniem pełnej listy krajów, które chcą oficjalnie walczyć o Euro 2020. My z kolei kazaliśmy Wam czekać jeszcze tydzień, ponieważ musieliśmy również ustalić, jaki stadion w jakim mieście jest rozpatrywany przez zgłaszających – tego UEFA nie podała.

Dziś wiemy na pewno, że... nic nie jest pewne. Przykładem może być Chorwacja, która oficjalnie zgłosiła Zagrzeb (nowy stadion narodowy), ale władze różnych szczebli mówią również o przebudowie splickiego Poljudu, która byłaby znacznie tańsza.

Wszystko wskazuje więc, że – podobnie jak w Polsce podczas walki o miano miasta-gospodarza – czeka nas ciekawy okres rywalizacji o miejsce na liście kandydatów. Czas jest do 25 kwietnia, kiedy federacje członkowskie muszą złożyć konkretne kandydatury swoich krajów.

Poniżej przedstawiamy geograficzny rozkład oficjalnych zgłoszeń, który obejmuje nie tylko Europę, ale też odległy Kazachstan (ponad 6000km od Lizbony, najdalszego miasta na zachodzie!) czy Izrael. By zobaczyć grafikę w pełnym rozmiarze wystarczy kliknąć na nią.

mapka Euro 2020

Czas na kandydatów. Oto najbardziej obszerne opracowanie, jakie aktualnie można znaleźć w Internecie. Wiemy, bo od kilku dni szukaliśmy szczegółów w kilkunastu językach.

Hiszpania ANGLIA

WembleyZgodnie z wcześniejszymi doniesieniami i wbrew prasowym spekulacjom Anglicy nie odpuszczają walki o finał na rzecz Stambułu i liczą na sukces Wembley. Zgłoszenie tego kraju to wciąż Wembley i wciąż walka o trzy najważniejsze mecze turnieju. Spore rozgoryczenie w Manchesterze wywołał fakt, że FA nie chciało zgłosić Old Trafford jako drugiego kandydata.

Armenia ARMENIA

Hrazdan StadionOficjalne zgłoszenie Armenii mówi o wykorzystaniu jednego z dwóch istniejących stadionów w Erywaniu. I nie jest to Stadion Republikański, na którym mecze rozgrywa reprezentacja tego kraju, lecz znacznie większy Hrazdan Stadion, pięknie wkomponowany w skalne zbocze. By móc przyjąć największą imprezę w historii Europy obiekt nie musi być powiększany, ale konieczna będzie jego obszerna modernizacja – przynajmniej częściowe zadaszenie i poprawa zaplecza.

Azerbejdżan AZERBEJDŻAN

Baku Olympic StadiumDługo mówiło się, że Azerbejdżan do spółki z Gruzją i/lub Armenią mogą walczyć o organizację wspólnego Euro. Tym razem jednak sąsiedzi stają „przeciw sobie”, walcząc o jeden z 12 pakietów meczów zwykłych (grupowe + jeden mecz dalszej fazy). Kandydatura Azerbejdżanu opiera się na budowanym aktualnie w świetnym tempie Stadionie Olimpijskim dla 68 tys. widzów.

Belgia BELGIA

BelgiaZanim zgłoszono jakąkolwiek kandydaturę, już wybuchł spór o język, w jakim powinien być nazwany nowy stadion (zależnie od lokalizacji). Bo to akurat jest pewne – w Brukseli musi stanąć nowy obiekt o pojemności rzędu 50-60 tys. miejsc, finansowany z prywatnych środków. Anderlecht niechętnie mówi o ewentualnej przeprowadzce na niego, do której przymierzają klub zewnętrzni komentatorzy.

Białoruś BIAŁORUŚ

Stadion DinamoBez niespodzianki – do UEFA wpłynęło zgłoszenie uwzględniające nowy Stadion Dinama w Mińsku. To jeden z przypadków, w których nie powinniśmy oglądać już żadnych zmian: na Białorusi nie będzie większego i nowocześniejszego obiektu.

Bułgaria BUŁGARIA

Stadion Vassil LevskiSą już gwarancje rządowe, że dla inwestycji będzie wsparcie. Ale jakiej inwestycji? Może to być albo zupełnie nowy stadion w Sofii, albo całkowita przebudowa któregoś z istniejących obiektów. Mówi się o narodowym Stadionie Wasyla Lewskiego, ale jest też prywatny inwestor chcący zbudować duży obiekt na terenach Slaviji Sofia. Wreszcie, bułgarskie związek piłkarski nie wyklucza nawet budowy w innym mieście, gdyby tak orzekł rząd.

Chorwacja CHORWACJA

Stadion ZagrebW zgłoszeniu przedstawionym w UEFA pojawia się Zagrzeb, czyli najbardziej oczywista kandydatura. Ale nie ze Stadionem Maksimir, który już dziś jest dysfunkcyjny i przestarzały. Musi więc powstać nowy stadion narodowy, by przyjąć imprezę. Jego lokalizacja będzie przedmiotem dyskusji. Jednak już teraz ruszyła dyskusja na temat ewentualnego dołączenia Splitu do kandydatury. Zdaniem ministra sportu Żeljko Ivanovicia modernizacja Poljudu byłaby bardziej racjonalna i jest osiągalna niewielkim nakładem finansowym, z szansą na unijne dofinansowanie.

Czechy CZECHY

EdenDyskusja o Euro 2020 w Czechach ma kilka wątków. Są dwie możliwości budowy stadionu na 30 tys. miejsc w Brnie (rewitalizacja starego lub budowa nowego stadionu), ale to Praga została zgłoszona do UEFA. Co może powstać w Pradze? Albo zupełnie nowy stadion narodowy, albo nowe sektory na Edenie, choć druga z tych możliwości wydaje się mniej realistyczna.

Dania DANIA

ParkenJedynym zgłoszonym miastem jest Kopenhaga, a jedynym racjonalnym stadionem Parken. Nie ma jednak aktualnie informacji, czy i jakie zmiany miałyby zajść na obiekcie przy okazji Euro 2020.

Finlandia FINLANDIA

OlympiastadionPotencjalny partner dla Sankt Petersburga czy Sztokholmu? Helsinki są blisko obu miast i geograficznie taki wybór UEFA mógłby się obronić. Tylko czy Finowie przygotują odpowiednio silną kandydaturę? Aktualny Olympiastadion daje bardzo ograniczone możliwości modernizacji, ponieważ jest zabytkiem, a dyskusje o nowym obiekcie od lat nie mają finału.

Francja FRANCJA

Stade des LumieresZgodnie z wcześniejszymi informacjami jedynym miastem zgłoszonym z Francji jest Lyon. Nowy 60-tysięcznik to silna kandydatura, ponieważ Paryż nie miałby szans jako organizator finału 2016. Tylko czy to nie dyskwalifikuje również Lyonu? Na pewno to miasto łatwiej będzie „przepchnąć” w UEFA...

Grecja GRECJA

OAKAZgodnie z zapowiedziami oficjalnym kandydatem jest OAKA, czyli po prostu Stadion Olimpijski. Gigant w Atenach ma mieć nietknięty dach, a ew. modernizacja obejmie co najwyżej część trybun i powinna być kosmetyczna.

Hiszpania HISZPANIA

HiszpaniaKrajowy związek piłkarski zdecydowanie stawia na nowe stadiony. Dlatego w oficjalnej deklaracji zainteresowania padają aż cztery nazwy: San Mames Barria (Bilbao), Nou Mestalla (Walencja), La Peineta (Madryt) oraz, chyba najbardziej niespodziewanie, nowy stadion... Espanyolu. I choć brak Santiago Bernabeu czy Camp Nou w tej stawce może dziwić, sprawa jest absolutnie otwarta. W kwietniu 2014 Hiszpanie mogą zgłosić tylko dwa miasta, a do tego czasu zarówno sprawy modernizacji Camp Nou, jak i Bernabeu, powinny posunąć się naprzód na tyle, by pozwolić na podjęcie decyzji.

Holandia HOLANDIA

Amsterdam ArenAPo fiasku nowego stadionu w Rotterdamie jedyną możliwością było wystawienie starzejącej się już mocno Amsterdam Areny. Czy Holendrzy mają szansę przyciągnąć Euro 2020?

 

Irlandia IRLANDIA

Aviva StadiumAviva Stadium gościł już finał Ligi Europy, teraz będzie konkurował o Euro 2020. I może otrzymać kilka meczów, ponieważ wybór dwóch stolic „wyspiarskich” spośród czterech zgłoszonych wydaje się bardzo możliwy.

Izrael IZRAEL

Teddy Kollek StadiumTej kandydatury niektórzy mogli się nie spodziewać. Jednak Izrael jest członkiem UEFA, a w dodatku inwestuje sporo w infrastrukturę sportową. Zakończyła się już rozbudowa Teddy Kollek Stadium, który aktualnie mieści w granicach 30 tysięcy miejsc, a docelowo może jeszcze urosnąć nawet o kolejnych 20 tysięcy.

Kazachstan KAZACHSTAN

Astana ArenaAstana kwitnie, a jednym z dowodów jest nowy stadion narodowy z ruchomym dachem. Upalne lato nie byłoby więc problemem, ale co z gigantycznymi odległościami między Astaną a innymi miastami?

Macedonia MACEDONIA

Nacionalna ArenaNacjonalna Arena w Skopje od dwóch lat jest już bardzo nowoczesnym stadionem. Lekkoatletycznym, na niewiele ponad 30 tys. widzów, ale nowoczesnym. Czy przekona do siebie UEFA? Szansą Macedonii może być fiasko starań sąsiedniej Albanii, ale na Bałkanach konkurencja jest szczególnie liczna i niemal wszyscy wystawią nowocześniejsze i większe obiekty.

Niemcy NIEMCY

Allianz ArenaTę sprawę opisywaliśmy: DFB wybrało Monachium przed Berlinem i zamiast walczyć o organizację finału Allianz Arena będzie rywalizować z innymi miastami o jeden z 12 pakietów zwykłych.

Polska POLSKA

Polskie stadiony Euro 2020Stadion Narodowy i Stadion Śląski – dwa polskie 50-tysięczniki – zostały oficjalnie zgłoszone i trudno się spodziewać, by PZPN miał zmieniać zdanie.

Portugalia PORTUGALIA

PortugaliaPortugalski związek piłki nożnej zostawił sobie furtkę i nie dokonał ostatecznego wyboru. Może wybrać albo Porto, albo Lizbonę, albo oba miasta. Nie ma informacji, by miejscowe stadiony miały przechodzić przebudowy przed Euro 2020.

Rosja ROSJA

Zenit ArenaZgodnie z zapowiedziami bardziej racjonalnym wyborem od nowych Łużników (miejscem finałuu Mundialu 2018) okazała się Zenit Arena. I choć jej budowa znów się opóźnia, to spełnia kryteria UEFA.

Rumunia RUMUNIA

Stadionul NationalStadionul National mieliśmy już potwierdzony na początku września i nic się w tej sprawie nie zmienia – Rumuni nie mają w planach budowy żadnego innego stadionu o spełniającej wymogi pojemności, więc drugiego miasta raczej nie wystawią.

Serbia SERBIA

MarakanaNowy stadion narodowy czy przebudowana Marakana? To pytanie pozostaje otwarte, ale raczej trudno się spodziewać kolejnych pytań – modernizacja Partizana wydaje się mało prawdopodobna.

Szkocja SZKOCJA

Hampden ParkPółnoc Wielkiej Brytanii bez zmian – wystawia jeden stadion i nie jest on domem ani Celtiku, ani Rangers. Kandydatem z Glasgow jest Hampden Park, ponieważ jego wystawienie leży w komercyjnym interesie federacji SFA.

 SZWECJA

Friends ArenaZgodnie z oczekiwaniami Szwedzi zamierzają rywalizować z innymi krajami swoim nowym stadionem narodowym w Solnej. I wydaje się, że mają szansę na jeden z pakietów meczowych.

Szwajcaria SZWAJCARIA

BJoggeliNie będzie żadnego nowego stadionu, co najwyżej delikatna modernizacja istniejącego Sankt Jakob Park. Już teraz obiekt spełnia oczekiwania, a do 2020 nie powinny się one zmieniać znacząco.

 TURCJA

Ataturk Olympiat StadiBez zmian względem wstępnych ustaleń – Trucję interesuje tylko finał i niewykluczone, że przy tej okazji pokaże Europie największy stadion na kontynencie. Nie jest pewne, do jakiego rozmiaru urośnie Ataturk po europejskiej stronie Stambułu, ale urośnie na pewno. Według naszych informacji możliwości rozbudowy pozwalają myśleć nawet o pojemności znacznie ponad 100-110 tysięcy, choć najpewniej będzie to w granicach niższej z liczb lub poniżej „magicznej” granicy.

Ukraina UKRAINA

UkrainaMożna potwierdzić wcześniejsze ustalenia – Kijów ma rywalizować o finał i dwa półfinały, a Donieck o mecze grupowe. Oba miasta mają zostać uwzględnione w kwietniowej kandydaturze.

Walia WALIA

Millennium StadiumJedyny możliwy do zgłoszenia stadion to Millennium Stadium, którego największym problemem jest... Londyn. Dwa wielkie stadiony dzieli niewiele ponad 200km i choć formalnie Walia może walczyć nawet o organizację finału, nie ogłoszono dotąd, jaki pakiet miałby być celem dla Cardiff. Bardziej racjonalne wydaje się ubieganie o fazę grupową.

Węgry WĘGRY

Nemzeti SportkozpontNowy narodowy stadion w miejscu poczciwego Ferenca Puskasa będzie jednym z największych kandydatów w Środkowej Europie i ma być obiektem godnym dawnej chwały piłkarskiej Węgier. Czy będzie też godny organizować Euro 2020?

Włochy WŁOCHY

WłochySytuacja jest ciekawa: zarówno w Mediolanie, jak w Rzymie mają powstać dwa bardzo nowoczesne stadiony o pojemności ponad 50 tysięcy miejsc, odpowiednio dla Interu i Romy. Jednak w ogłoszeniu kandydatury Włoch potencjalnymi arenami Euro 2020 są Stadio Olimpico i San Siro. Pierwszy z obiektów przeszedł znaczną kosmetykę przed niedawnym finałem Ligi Mistrzów, a drugi przejdzie ją w najbliższych latach. Oba nie zmienią jednak znacząco swojego kształtu.

Reklama