Astana Arena (Każymukan Stadion)

Pojemność30 254
Kraj Kazachstan
MiastoNur-Sułtan
KlubyFC Astana
Inauguracja 03.07.2009 (Lokomotiv Astana - Kazachstan U19)
Projekt Tabanlioglu, Populous, Buro Happold
Koszt 185 mln $
Wykonawca Sembol Construction Inc.Corp.
Inne Rozsuwany dach

Opis: Astana Arena

Konkurs na projekt nowego stadionu narodowego dla Kazachstanu rozstrzygnięto w 2007 roku. Zwyciężyła turecka pracownia Tabanlıoğlu Architects, która zgodnie z założeniami stworzyła obiekt w pełni zamknięty, odcinając widzów od warunków zewnętrznych z uwagi na skrajnie mroźne zimy i upalne lata. Takie okoliczności sprawiają, że w Arenie można grać jedynie na sztucznej murawie.

Zadaszenie opiera się na czterech masywnych kolumnach w narożnikach trybun i posiada dwa ruchome płaty, zasuwające się nad murawą w ciągu ok. 20 minut. Pod tysiącami ton stali znalazły się trybuny podzielone na dwa poziomy: dolny poziom wokół całej murawy mieści ok. 16 tys. widzów, a górny – tylko na wschodzie i zachodzie – kolejnych 14 tysięcy.

Pierwsze spotkanie rozegrano 3 lipca 2009 między nowopowstałym klubem Lokomotiv Astana a reprezentacją Kazachstanu U19. Pierwszy gwizdek rozbrzmiał z ust prezydenta Nazarbajewa, a w każdym z zespołów grały gwiazdy z zewnątrz, jak Andrij Szewczenko czy Kakha Kaładze. Zaledwie parę miesięcy później swój pierwszy mecz zagrała reprezentacja w walce o Mundial 2010, a na arenie zaczęto też rozgrywać spotkania finałowe Pucharu i Superpucharu Kazachstanu.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2017

2015

2013

2010