Leipzig Stadium

Pojemność turniejowa40 000
KrajNiemcy
MiastoLipsk
Kluby RasenBallsport Leipzig
Inne nazwy Zentralstadion (2004–2010), Red Bull Arena (od 2010)
Inauguracja 16.07.2004
Czas budowy 2000–2004
Koszt 116 mln €
Projekt Wirth + Wirth, Glöckner Architekten, Körber, Barton, Fahle
Wykonawca EMKA Immobilien Beteiligungs GmbH
Adres Am Sportforum 3, 04105 Leipzig

Reklama

Leipzig Stadium – opis stadionu turniejowego

Jakie mecze odbędą się na Leipzig Stadium podczas Euro 2024?

MeczFrekwencjaDataEtap
  Portugalia 2–1 Czechy   38 421 18.06.2024 21:00 Grupa F
  Holandia 0–0 Francja    38 531 21.06.2024 21:00 Grupa D
  Chorwacja 1–1 Włochy    38 322 24.06.2024 21:00 Grupa B
  Austria 1–2 Turcja    38 305 02.07.2024 21:00 1/8 finału

Jak Leipzig Stadium prezentuje się na tle pozostałych obiektów Euro 2024?

Jaką historię ma Leipzig Stadium?

Już przed II wojną światową pojawiły się plany budowy w Lipsku nowego, ogromnego stadionu. W 1939 projekt sporządził Werner March, projektant Stadionu Olimpijskiego w Berlinie. Ponieważ wybuchła wojna, projektu ostatecznie nie zrealizowano.

Do planów powrócono po wojnie, kiedy Lipsk znajdował się już w granicach należącego do bloku wschodniego NRD. Celem było stworzenie obiektu, który uczyniłby z Lipska sportową stolicę kraju. Budowa rozpoczęła się w kwietniu 1955, a stadion był gotowy latem 1956, po zaledwie 15 miesiącach prac. W budowie udział brało ponad 180 tys. wolontariuszy.

Nowy obiekt, nazwany Zentralstadion, mógł pomieścić 100 tys. widzów i zaliczał się do największych na świecie. Trybuny, podobnie jak na wielu innych stadionach, które powstawały wówczas w krajach bloku komunistycznego, oparte były o masywne wały ziemne.

Obiekt przez kilka dekad służył dużym wydarzeniom sportowym. Po zjednoczeniu Niemiec stadion jednak podupadł, a w 1994 został zamknięty ze względu na zły stan techniczny.

Impulsem do wskrzeszenia gigantycznej areny była organizacja w Niemczech mundialu w 2006. Zamiast renowacji zdecydowano się jednak wybudować w miejsce starego stadionu zupełnie nowy obiekt. Zachowano natomiast wały ziemne i towarzyszące im budynki, a nowy stadion powstał wewnątrz ogromnej niecki.

Budowa nowego stadionu rozpoczęła się w grudniu 2000, a jego otwarcie miało miejsce w lipcu 2004. Obiekt mógł pomieścić ok. 44 tys. widzów i był stadionem typowo piłkarskim. Problemem początkowo był brak zespołu, który regularnie przyciągałby na stadion dużą publikę.

Lipskiem w końcu zainteresował się koncern Red Bulla, który w 2009 zainwestował w stworzenie w tym mieście silnego klubu piłkarskiego. W ten sposób powstał RasenBallsport czyli RB Leipzig.

Dzięki zainwestowanym pieniądzom, RB Leipzig  szybko wspinał się po szczeblach ligowych, w 2016 osiągając Bundesligę. Już w pierwszym sezonie na najwyższym poziomie zespół zdobył wicemistrzostwo kraju, dzięki czemu w kolejnym sezonie zadebiutował w Lidze Mistrzów (gdzie doszedł wówczas aż do ćwierćfinału).

RB Lipsk przez wielu postrzegany był jako sztuczny klub bez tradycji, stanowiący narzędzie marketingowe Red Bulla i będący jednym z wielu podobnych klubów w portfolio firmy na całym świecie. Drużyna zyskała mimo to wielu sympatyków i pozwoliła na uzyskanie wysokich frekwencji na nowym stadionie.

Jakie wydarzenia gościł do tej pory Leipzig Stadium?

Nowy stadion niedługo po otwarciu gościł spotkania w ramach dwóch dużych imprez piłkarskich: Pucharu Konfederacji 2005 oraz Mistrzostw Świata 2006. W latach 2005–2007 organizowano na nim również finały Pucharu Ligi. Okazjonalnie na stadionie występuje reprezentacja Niemiec, często odbywają się także koncerty muzyczne.

Gospodarzem początkowo był FC Sachsen Leipzig, który występował na niższych szczeblach rozgrywkowych. Od 2010 głównym użytkownikiem stadionu jest RB Leipzig, grający od 2016 w Bundeslidze.

Należy dodać, że stary Zentralstadion, jako największy stadion w NRD, również był areną wielu istotnych wydarzeń. Często występowała na nim reprezentacja NRD, swoje spotkania rozgrywały tu miejscowe kluby piłkarskie, organizowano wielkie festiwale gimnastyki, zawody lekkoatletyczne, kolarskie oraz koncerty, a widownia nieraz przekraczała nominalne 100 tys.

Jak wygląda Leipzig Stadium?

Stadion znajduje się w niecce starego Zentralstadionu. Wysokie wały ziemne, podobnie jak towarzyszące im budynki, zostały zachowane, a korona dawnego stadionu stanowi obecnie promenadę okrążającą nową arenę. Po wałach w dół prowadzi szereg zejść, które w dolnej części zamieniają się w kładki doprowadzające widzów do wejść na stadion.

Obiekt posiada eliptyczną formę podobną do tej, jaką ma stadion klubu FC Porto, Estádio do Dragão. Od czasu stworzenia sektorów stojących w 2021, pojemność stadionu na mecze ligowe wynosi ponad 47 tys. widzów. Widownia dzieli się na dwie kondygnacje: dolną stanowi pierścień, który otacza boisko dookoła, a górna część to piętrowe trybuny, wzniesione wzdłuż boiska.

W latach 2020–2022 dokonano na stadionie istotnej pod względem wizualnym zmiany, zastępując stare, niebieskie krzesełka nowymi, w kolorze czerwonym, kojarzącym się z RB Leipzig.

Jak nazywa się stadion w Lipsku?

Kiedy w latach 50. powstał pierwszy stadion, Lipsk znajdował się w granicach komunistycznego NRD, a sam obiekt wybudowano w podobnym stylu, w jakim powstawały inne wielkie areny tamtych czasów na obszarze bloku wschodniego. Nic więc dziwnego, że otrzymał on nazwę Zentralstadion (Stadion Centralny) – na wzór wielu stadionów w ówczesnym ZSRR.

Z tradycyjną nazwą nie zerwano ani po zjednoczeniu Niemiec, ani po otwarciu nowego stadionu. Zmiany przyszły dopiero za sprawą koncernu Red Bulla, który w 2010 zapłacił za prawa do nazwy i odtąd w Lipsku znajduje się Red Bull Arena. Co ciekawe, nie jest to jedyny stadion noszący tą nazwę – „Red Bull Arenę” można spotkać również w Salzburgu oraz w New Jersey. Obowiązująca podczas Euro 2024 niekomercyjna nazwa to Leipzig Stadium.

Jakie ciekawostki związane są z Leipzig Stadium?

  • Stadion w Lipsku to jedyny obiekt Euro 2024 z obszaru dawnego NRD
  • W dniach 30 maja – 1 czerwca 2008 w Lipsku odbywały się pierwsze Niemieckie Ewangelickie Dni Puzonu (Deutscher Evangelischer Posaunentag). Wydarzenie zamknęła msza święta odprawiona na Zentralstadion. Na stadionie zgromadziło się wówczas ok. 16 tys. puzonistów, którzy wspólnie zagrali utwór skomponowany specjalnie na tą okazję, ustanawiając przy tym rekord Guinessa dla największego zespołu puzonowego na świecie
  • 5 czerwca 2013 na stadionie zorganizowano pożegnalny mecz na zakończenie kariery Michaela Ballacka. W spotkaniu, drużyna przyjaciół Ballacka pokonała Resztę Świata 4:3, a sam Ballack ustrzelił hat-tricka

Gdzie znajduje się Leipzig Stadium?

Obiekt położony jest nad brzegiem kanału Elsterbecken, ok. 2 km na zachód od centrum miasta. Stadion jest częścią kompleksu Sportforum Leipzig, w skład którego wchodzi również pole Festwiese, znajdujące się za południowym łukiem stadionu, czy położona niedaleko hala widowiskowo-sportowa Arena Leipzig (od 2019 jako Quarterback Immobilien Arena).

Reklama

Zdjęcia z turnieju

Zdjęcia stadionu poza turniejem

Powiązane aktualności

2024

2021

2020

2018