Estadio Tecnológico de Oaxaca

Pojemność17 200
Kraj Meksyk
MiastoOaxaca de Juárez
KlubyAlebrijes de Oaxaca FC
Inauguracja 27.03.2016 (Alebrijes de Oaxaca - Pumas, 1-1)
Czas budowy 2013 - 03.2016
Koszt 336 mln MXN
Wykonawca ICA, Casaflex
Adres Constituyentes, Instituto Tecnologico de Oaxaca, 68030 Oaxaca, Oax., Meksyk

Reklama

Estadio Tecnológico de Oaxaca – opis stadionu

Kiedyś był tu stadion lekkoatletyczny, a od 2016 jest tylko piłkarski. Ten drugi przeniesiono, by zrobić miejsce przy głównej alei dla obiektu zdolnego organizować mecze drugiej, a potencjalnie nawet pierwszej ligi Meksyku. W chwili otwarcia pod koniec marca 2016 stadion otrzymał pojemność 17,2 tys. miejsc, ale za południową trybuną zostawiono miejsce, by dostawić wymagane w Liga MX dodatkowe sektory (do 25 tys. osób).

Ale nie pojemność czy lokalizacja są najciekawsze. Przede wszystkim urzeka niezwykła koncepcja stadionu. Jego bryła została zaprojektowana tak, by naśladować pobliski stadion do piłki zapoteckiej w starożytnym mieście Monte Albán, liczący ok. 2,5 tys. lat!

Forma jest więc prosta, a trybuny wzdłuż boiska dominujące pod względem wysokości. Całość zmiękczają wizualnie interesująco zaplecione liny w różnych kolorach, które stanowią niecodzienną elewację zewnętrzną. Według koncepcji mogą docelowo zostać zarośnięte przez rośliny pnące.

Jednak chyba najciekawsza jest konstrukcja stadionu, który powstał z modułów, wyjątkowo prostych dla tej skali inwestycji. To nie zwykłe prefabrykaty – tu każdą z 72 lóż VIP przywożono jako osobny „klocek”, podobnie było z 34 toaletami i innymi elementami. Trybuny składano z elementów po 5 rzędów, bez stosowania tradycyjnych rygli zębatych. Efekt to umiarkowana jakość, ale też koszt zaledwie 336 mln peso (72 mln zł), co przy obiekcie tej skali jest ekonomicznym wynikiem.

Stadion należy do miejscowej uczelni technicznej. Powstawał od 2013 roku w kontrowersyjnej atmosferze, z zarzutami o korupcję czy nieuregulowanymi należnościami wobec robotników. Miał być gotowy w 2015 roku, ale prace przedłużyły się do marca 2016.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2017

2016